Sztuczna inteligencja uratuje rafy koralowe? Intel wraz z Accenture i SEF chce się podjąć tego zadania
Intel, Accenture i Sulubaii Environmental Foundation z okazji 50. Międzynarodowego Dnia Ziemi ogłosili projekt CORaiL. Jego założenie to wykorzystanie AI do monitorowania, charakteryzowania i analizowania odporności rafy koralowej. Projekt został wdrożony w maju ubiegłego roku.
22.04.2020 22:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Koncepcja została zrealizowana na rafie otaczającej wyspę Pangatalan na Filipinach. Udało się zebrać około 40 tys. zdjęć dla naukowców, które zostały wykorzystane do pomiaru stanu rafy.
Rafy koralowe to jedne z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie. W przyrodzie występuje ponad 800 rodzajów koralowców zapewniających siedliska i schronienie dla około jednej czwartej życia morskiego na świecie.
Niestety ze względu na zjawisko globalnego ocieplenia wszystkie rafy koralowe najprawdopodobniej ulegną zniszczeniu do końca stulecia. Jedynym wyjściem, żeby choć trochę globalnie spowolnić ten proces, jest skuteczne ścinanie emisji gazów cieplarnianych.
Inżynierowie z Accenture, Sulubaaï i Intel pomagają w odbudowie koralowców
Inżynierowie z firm Accenture, Sulubaaï i Intel dzięki swojej specjalistycznej wiedzy stworzyli razem projekt CORaiL, który ma odtworzyć i uzupełnić zdegradowaną rafę na Filipinach.
Najpierw zbudowali oni Sulu-Reef Prosthesis, czyli betonową platformę podwodną zaprojektowaną przez Sulubaaï, która zapewniła wsparcie dla niestabilnych fragmentów koralowców.
Zobacz także
Sulu-Reef Prosthesis ma w sobie fragmenty żywych koralowców, które będą rosły, stanowiąc siedlisko dla ryb i życia morskiego.
Później w strategicznych dla danego ekosystemu miejscach umieszczono inteligentne podwodne kamery, wyposażone w platformę VASP. Ma ona za zadanie wykrywanie i fotografowania ryb. VASP wykorzystuje sztuczną inteligencję do zliczania i klasyfikowania życia morskiego. Dane przesyłane są do pulpitu nawigacyjnego na powierzchni w czasie rzeczywistym.
Rozwiązanie VASP firmy Accenture jest zasilane przez procesory Intel® Xeon®, Programowalne Karty Akceleracyjne Intel® FPGA, procesor Intel® Movidius™ VPU oraz zestaw narzędzi OpenVINO™ firmy Intel® Distribution.