Sztuczna inteligencja mówi o przyszłości. I są to dziwne przepowiednie

Humanoidalny robot na Salon Viva Technology 2018 w Paryżu. Zdjęcie ilustracyjne
Humanoidalny robot na Salon Viva Technology 2018 w Paryżu. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images

16.12.2020 17:30, aktual.: 02.03.2022 21:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowczyni Janelle Shane zleciła GPT-3 – potężnemu algorytmowi generującemu tekst – odgadnięcie przyszłość na podstawie szaleńczych wydarzeń (jak np. pandemia), które miały miejsce w 2020 r. GPT-3 wywieszczył m.in., że w przyszłym roku... "naukowcy będą obawiać się, że Układ Słoneczny jest zakłócany przez lasery kosmiczne Obcych".

Algorytm na przyszły rok zapowiedział także inne dziwaczne zjawiska, np. małego drona, który weźmie sześć rekinów na pokład wraku statku, naukowców odkrywających farmę mrówek-obcych pod lodem Arktyki, tajemniczą dziurę zaobserwowaną na Słońcu albo śledztwo w sprawie 3-metrowego pingwina, który pojawił się na Wyspach Salomona. Wszystkie te przyszłe wydarzenia podał w formie prasowych nagłówków. 

W jaki sposób algorytm wygenerował tego rodzaju przewidywania? Został wcześniej "nakarmiony" tegorocznymi nagłówkami, m.in. na temat słynnego monolitu czy morderczych szerszeni w USA. 

Jak słusznie zauważa portal "Futurism.com" eksperyment ten pokazuje, że "nawet najbardziej wyrafinowane algorytmy, takie jak GPT-3 czy GROVER, nie do końca rozumieją znaczenia generowanych przez nie wyników, nawet jeśli sam tekst jest często spójny".

Algorytm GPT-3 – czym jest?

GPT-3 to algorytm autorstwa OpenAI – założonej w 2015 r. firmy zajmującej się sztuczną inteligencją. Wśród jej założycieli znajdowali się wtedy m.in. Elon Musk oraz Polak Wojciech Zaręba. 

Czym w ogóle jest GPT-3? GPT to skrót od Generative Pre-trained Transformer, czyli generatywny przetrenowany transformator. GPT działa, jak każdy inny model uczenia maszynowego – szuka powtarzalnych wzorów w zestawie danych, co ma umożliwić przewidzenie rezultatu wprowadzenia nowych, nieznanych dotychczas informacji.

Zobacz też: Nowa normalność dla branży IT: nowe horyzonty, nowe rynki i cyfrowa rewolucja

Jak tłumaczy to portal "oiot.pl", "jeśli wpiszesz słowo woda w GPT-3, system ten wie, że bardziej prawdopodobnym następstwem tego wyrazu są słowa mineralna lub gazowana, a nie komputerowa". O ile dla nas, ludzi, to oczywiste, to algorytm musi się tych zależności po prostu "nauczyć".

Portal pisze też, że to, co wyróżnia GPT-3 to skala działania – "posiada on aż 175 miliardów parametrów, czyli połączeń pomiędzy neuronami w sieci", a także "stworzony został z użyciem prawdziwego giganta wśród baz", czyli posiada dostęp do ogromnej liczby danych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (174)