Szkuta znaleziona w Wiśle. Ponad stuletni wrak zauważony na północ od Warszawy

Na nietypowe znalezisko, na wysokości Łomianek Dolnych natrafili archeolodzy prowadzący prace badawcze na Wiśle. Ich zdaniem to szkuta, czyli statek transportowy, który mógł przewozić do 100 ton ładunku.

Szkuta znaleziona w Wiśle. Ponad stuletni wrak zauważony na północ od Warszawy
Źródło zdjęć: © East News | ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Karolina Modzelewska

20.01.2020 | aktual.: 21.01.2020 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa archeologów eksplorowała dno Wisły od warszawskiego Kanału Żerańskiego aż po Jabłonnę. Prace trwały na odcinku kilkunastu kilometrów. Wśród cenniejszych odkryć znalazł się dobrze zachowany drewniany statek transportowy.

Szkuta na dnie Wisły

- To najprawdopodobniej szkuta, czyli taki typ statku transportowego, który był używany od XIV do XVIII w. – uważa Artur Brzóska ze Stowarzyszenia Archeologów Jutra, szef całego projektu.

Odkryta szkuta ma 37 metrów długości i 6 metrów szerokości. W jej pobliżu nie udało się znaleźć żadnych przedmiotów, które mogły być związane ze statkiem. Zdaniem badaczy statek najprawdopodobniej przewoził zboże do Gdańska, a taki towar z łatwością uległ zniszczeniu.

- Gdy nurkujemy, widzimy na odległość maksymalnie 10-20 cm. Poszukiwań nie ułatwia wartki nurt rzeki – zaznacza Brzóska.

Dno Wisły pełne cennych znalezisk

W trakcie prowadzonych badań archeolodzy wykorzystali sonar zamontowany na motorówce. Dzięki niemu wytypowano miejsca, które warto dokładniej sprawdzić. Oprócz sztuki natrafiono na pozostałości po moście z czasów II wojny światowej, które podobnie jak wrak, znajdują się w okolicach Łomianek Dolnych.

Jak podaje portal Nauka w Polsce "wraki szkut są rzadkim znaleziskiem". Na ostatni taki "skarb" natrafiono w 2018 roku w Czersku. Znalezisko przetransportowano do Rybna do Ośrodka Magazynowo-Studyjnego Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Zobacz też:

wiadomościwisławarszawa
Komentarze (2)