Szkolenia wojskowe wracają. Błaszczak: jesteśmy gotowi na 20 tysięcy osób

Szkolenia wojskowe wracają. Błaszczak: jesteśmy gotowi na 20 tysięcy osób
Źródło zdjęć: © YouTube.com

31.05.2020 12:39, aktual.: 31.05.2020 17:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

MON informuje, że od połowy czerwca wracają szkolenia wojskowe. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, resort jest przygotowany, aby przeszkolić nawet 20 tysięcy ludzi. Priorytetem są osoby, które utraciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że od połowy czerwca powrócą szkolenia wojskowe. Szef resortu podkreślił, że oferta skierowana jest zarówno do rezerwistów, jak i osób, które nigdy nie były w armii. Priorytetem są jednak ludzie, którzy zostali pozbawieni pracy w wyniku pandemii koronawirusa.

- Mam świadomość tego, że wirus spowodował utratę pracy, w związku z tym dziś podjąłem decyzję, aby wznowić szkolenie, zintensyfikować szkolenia wojskowe - mówił szef MON. Błaszczak dodał, że na szkoleniach skorzysta zarówno państwo, jak i sami uczestnicy. Zapewnił, że istnieją warunki do tego, aby przeszkolić nawet 20 tysięcy obywateli kraju.

Wojsko będzie gotowe do szkoleń od 15 czerwca. Ćwiczenia odbywać się będą na terenie całego kraju. Kompleksowe informacje na ten temat są dostępne w Wojskowych Komendach Uzupełnień oraz w Wojewódzkich Sztabach Wojskowych.

Ponad 3 tysiące złotych za szkolenie

Mariusz Błaszczak poinformował, iż w przypadku rezerwistów, wojsko zapłaci za szkolenia ponad 3 tysiące miesięcznie. Dodatkowo zostanie im zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Osoby, które nigdy nie miały styczności z armią, również mogą liczyć na wynagrodzenie. Wojsko oferuje im 1,2 tys. miesięcznie, nocleg, wyżywienie, a także odprawę w wysokości 2,6 tys. złotych. Jak podkreślił szef MON, osoby te otrzymają status żołnierza rezerwy, który otwiera drogę do służby w Wojsku Polskim.

- W stosunku do osób, które po raz pierwszy będą miały styczność z Wojskiem Polskim, liczymy na to, że postanowią związać swoją przyszłość zawodową czy to z wojskami operacyjnymi, czy też w formule służby terytorialnej - mówił minister.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)