Trwa ładowanie...
d372qrx

Szefowa KE przedstawiła cele redukcji emisji CO2. Ambicje mogą okazać się niewystarczające

Ursula von der Leyen przedstawiła nowe cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Według jej słów plan redukcji poziomu emisji w UE do tej daty ma zostać zwiększony z 40 do 55 proc. Komentujący tę decyzję eksperci z Koalicji Klimatycznej uważają ją za niewystarczającą.
Share
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenŹródło: Getty Images
d372qrx

– Podniesienie celu jest konieczne. Z punktu widzenia nauki nawet proponowane przez Komisję 55 proc. jest niewystarczające. By zatrzymać wzrost średniej temperatury globalnej na poziomie 1.5°C, Unia Europejska powinna przyjąć cel 65% do 2030 roku – komentuje podniesienie celów Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej.

Według niej istnieje szansa, że Parlament Europejski zaproponuje bardziej ambitny cel, idąc za głosem swojej Komisji Środowiska, która 11 września zaproponowała 60 proc. redukcję.

Czytaj też: Kamil Fejfer: Asceza nie zatrzyma kryzysu klimatycznego [WYWIAD]

d372qrx

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Polska straci szansę, jeśli rząd będzie szedł w zaparte

Jak pisze w swoim oświadczeniu Koalicja Klimatyczna, proponowane przez KE cele redukcji emisji CO2 dotyczą całej Unii Europejskiej, ale nie uda się ich zrealizować bez pełnego zaangażowania wszystkich państw członkowskich"

d372qrx

Koalicja Klimatyczna widzi tutaj szansę dla Polski "na ogromne wsparcie z unijnego budżetu" – w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji przewidziano 17,5 mld euro. Znaczna część tych środków może trafić do naszego kraju, ale nie jeśli Polska nadal będzie opóźniać poparcie celu neutralności klimatycznej państw członkowskich UE do 2050 roku.

Czytaj też: Kryzys migracyjny z 2015 r. to przy tym pestka. Setki milionów uchodźców mogą znaleźć się przy granicach UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d372qrx

Podziel się opinią

Share
d372qrx
d372qrx
Więcej tematów