Trwa ładowanie...
d3kfphq

Szczepionka na koronawirusa z Rosji. Naukowcy zaniepokojeni "niespójnościami danych"

Naukowcy są zaniepokojeni "niespójnościami danych" w rosyjskich badaniach prowadzonych nad szczepionką przeciwko COVID-19. Obawy dotyczą również zbyt szybkiego zatwierdzenia szczepionki "Sputnik V".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy zaniepokojeni wynikami rosyjskiej szczepionki na COVID-19
Naukowcy zaniepokojeni wynikami rosyjskiej szczepionki na COVID-19 (Pexels)
d3kfphq

W sierpniu Rosja ogłosiła, że prace nad szczepionką "Sputnik V" (nazwanej na cześć radzieckich satelitów), która ma chronić przed koronawirusem, idą w dobrym kierunku. Tempo prac jednak zaniepokoiło zachodnich naukowców, którzy obawiali się, że władze zbyt szybko dopuszczą szczepionkę do powszechnego użycia.

Rosyjscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w zeszłym tygodniu w dzienniku medycznym The Lancet. Oznacza to, że zostały one poddane analizie przez innych, wybranych ekspertów. 10 września, The Lancet poinformował, że w liście otwartym podpisanym w tym tygodniu przez 30 ekspertów z Europy, naukowcy wskazują na "potencjalne niespójności danych".

- Udostępniliśmy list bezpośrednio autorom i zachęciliśmy ich do udziału w dyskusji naukowej - wyjaśniła rzeczniczka The Lancet. Wyjaśniła, że ​​przed publikacją badanie zostało zweryfikowane przez niezależnych ekspertów.

d3kfphq

Autorzy listu otwartego wskazują, że dane zebrane w ramach badania są "wysoce nieprawdopodobne", co sprawia, ze trudno uwierzyć w ich poprawność. Główny autor badania zacytowany w czwartek przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti, przyznał, że odrzucił twierdzenia zawarte w liście.

W wyniku pandemii doszło do bezprecedensowej mobilizacji w celu opracowania skutecznej szczepionki na koronawirusa. Niestety może to wiązać się ze zbyt szybko podejmowanymi decyzjami. Nad wprowadzeniem szczepionki przed zakończeniem III fazy klinicznej zastanawiały się rządy Rosji, USA i Chin. Jednak ostatnie wstrzymanie prac brytyjskiego giganta farmaceutycznego AstraZeneca jest dowodem na to, że pośpiech nie jest wskazany.

Koronawirus w Polsce. Jak się przed nim uchronić?

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kfphq

Podziel się opinią

Share
d3kfphq
d3kfphq
Więcej tematów