Szczepionka na koronawirusa. WHO wzywa kraje do dołączenia do programu COVAX

Szczepionka na koronawirusa. WHO wzywa kraje do dołączenia do programu COVAX

Szczepionka na koronawirusa. WHO po raz kolejny zabiera głos
Szczepionka na koronawirusa. WHO po raz kolejny zabiera głos
Źródło zdjęć: © YouTube.com
01.10.2020 08:57

COVAX to program, którego celem jest wyprodukowanie co najmniej 2 mld szczepionek na koronawirusa do końca 2021 roku. Szef WHO poinformował, że ponad 160 państw już do niego dołączyło. Wezwał też inne kraje, aby poszły w ich ślady.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) wspólnie pracują nad planem masowej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Celem programu jest dostarczenie co najmniej 2 miliardów dawek zatwierdzonych preparatów do końca 2021 roku i zapewnienie do nich równego dostępu.

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w środę podczas sesji ONZ, że do programu dołączyło już 167 krajów stanowiących 70 procent światowej populacji. - Lista rośnie każdego dnia - zaznaczył.

Szef GAVI Seth Berkley mówił z kolei o 168 krajach. Podobnie jak Tedros Adhanom Ghebreyesus, wezwał kraje, które nie przystąpiły do COVAX, aby dołączyły się do globalnych wysiłków na rzecz sfinansowania dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie.

Berkley poinformował, że wśród państw, które dołączyły do COVAX, jest 76 zamożnych, samofinansujących się krajów. - Namawiam innych, którzy się wahają, aby się do nas przyłączyli - dodał.

- Nie możemy pozwolić, żeby opóźnienie w dostępie do szczepionek powodowało dalsze pogłębianie i tak już ogromnych nierówności - mówił z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Polityk podkreślił, że program COVAX wymaga natychmiastowego dofinansowania w wysokości 15 miliardów dolarów. Jego zdaniem, tylko w ten sposób można uniknąć utraty szansy na zakup i produkcję szczepionek z wyprzedzeniem.

Podczas wydarzenia w ONZ głos zabrał również Bill Gates, który poinformował, że organizacja Bill & Melinda Gates Foundation podpisała w środę umowę z 16 firmami farmaceutycznymi. - W tej umowie firmy zobowiązują się między innymi do zwiększania produkcji w niespotykanym dotąd tempie i do zapewnienia, że zatwierdzone szczepionki trafią do szerokiej dystrybucji tak szybko, jak to możliwe - powiedział założyciel Microsoftu cytowany przez PAP.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)