Trwa ładowanie...
dq3nh9d

Szczepionka na koronawirusa już wkrótce? Obiecujące wyniki testów w USA

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała o obiecujących wynikach pierwszych testów klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Testy zostały przeprowadzone na niewielkiej liczbie ochotników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionka na koronawirusa może pojawić się już wkrótce.
Szczepionka na koronawirusa może pojawić się już wkrótce. (Getty Images)
dq3nh9d

Firma Moderna przekazała, że obecnie testowana szczepionka mRNA-1273, wydaje się skuteczna. Jej podanie najprawdopodobniej wywołało pożądaną odpowiedź immunologiczną u ośmiu osób, którym zaaplikowano lek.

Szczepionka na koronawirusa

- Te wstępne dane z fazy 1, choć na wczesnym etapie, pokazują, że szczepienie mRNA-1273 wywołuje odpowiedź immunologiczną o skali wywołanej przez naturalne zakażenie – powiedział Tal Zaks, jeden z głównych medyków w firmie. Dodał, że dane potwierdzają, że mRNA-1273 może potencjalnie zapobiegać chorobie COVID-19 i zwiększyć szansę doboru właściwej dawki leku do kluczowych badań.

dq3nh9d

Według firmy osobne testy przeprowadzone na myszach wykazały, że szczepionka zapobiegała replikacji wirusa w płucach.

Zobacz też: Tłumy w sklepach. Przyszłość galerii handlowych dalej stoi pod znakiem zapytania.

Donald Trump usatysfakcjonowany

Doniesienia na temat wstępnych wyników badań z zadowoleniem przyjął Donald Trump. W rozmowie z dziennikarzami prezydent USA powiedział: "To niesamowite, co mogą zrobić, widziałem wyniki. Wyniki są zadziwiająco dobre".

dq3nh9d

Przedstawiciele firmy informują, że szczepionka była dobrze tolerowana i ogólnie bezpieczna dla osób, którym ją podano. Jedyne dolegliwości, jakie się pojawiły to zaczerwienienie lub ból z powodu zastrzyku.

Dyrektor wykonawczy Moderny Stephane Bancel powiedział, że wstępne testy wzbudziły pewność, że mRNA-1273 ma "duże prawdopodobieństwo zapewnienia ochrony" przed wirusem.

Szczepionka jest opracowywana przy współpracy z Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych kierowanym przez Anthony'ego Fauciego, a test kliniczny został przeprowadzony przez National Institutes of Health. Moderna otrzymała pół miliarda dolarów od rządu USA na pracę nad szczepionką.

dq3nh9d

W pierwszej fazie badań trzy grupy pacjentów po 15 osób w wieku od 18 do 55 lat otrzymały 3 różne dawki szczepionki. Niedługo rozpoczną się badania w ramach drugiej fazy, a trzecia, najważniejsza faza najprawdopodobniej zacznie się w lipcu. To w jej trakcie eksperci potwierdzą ostateczną skuteczność szczepionki w walce z COVID-19.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dq3nh9d

Podziel się opinią

Share

dq3nh9d

dq3nh9d
Więcej tematów