Szczepionka, która uczyni z ludzi "superbohaterów". Naukowiec mówi o jej powstaniu
Profesor Euan Ashley z Uniwersytetu Stanforda przekonuje, że w niedalekiej przyszłości każdy z nas może stać się superbohaterem. Jego definicja tego pojęcia jest jednak nieco inna, niż można by było się spodziewać, ale i tak wiąże się z wieloma "idealnymi" cechami. Ludzie mają otrzymać je za sprawą jednej szczepionki.
29.06.2021 14:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W artykule, który ukazał się na łamach "South West News Services", profesor Euan Ashley przekonuje, że niedługo zostanie opracowana pojedyncza szczepionka, chroniąca przed szeroką gamą śmiertelnych chorób, od choroby Alzheimera po choroby serca. Preparat może również wpłynąć na oczekiwaną długość życia oraz stan zdrowia u starszych osób.
Szczepionka, która uczyni z nas "superbohaterów"
Ashley uważa, że szczepionka powstanie z "idealnych" komórek olimpijskich sportowców, a także komórek osób o mniejszej, genetycznej podatności na rozwój różnych chorób. Preparat byłby dostępny w ciągu najbliższych 10-15 lat i pozwalałby na manipulacje genetyczne. W jaki sposób? Dzięki technologii CRISPR (ang. Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats), która jest stale rozwijana.
- Wkrótce będziemy dysponować narzędziami inżynierii genetycznej do naprawy i ulepszania DNA związanego z wieloma chorobami ograniczającymi życie, abyśmy wszyscy byli mniej podatni na rozwój tych chorób przez całe życie. Nie oznacza to oczywiście, że możemy sprawić, że ludzie będą żyć wiecznie i nie możemy zagwarantować, że średnia długość życia wzrośnie, ale prawdopodobnie w wielu przypadkach można uniknąć przedwczesnych zgonów – wyjaśniał Ashley w oświadczeniu przekazanym "South West News Services".
Pomysł przedstawiony przez Ashley'a budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza że dotychczasowe działania związane z wykorzystaniem CRISPR, czyli metodą edycji genomu w wybranym miejscu, obejmowały niewielkie modyfikacje polegające na dodaniu sekwencji kodującej, przywróceniu funkcji genu lub usunięciu nieprawidłowego odcinka, który powoduje chorobę.
Postęp w edycji genomu da ludziom "supermoce"?
Stworzenie szczepionki nadającej ludziom "supermoce" wymagałoby uwzględnienia wielu oddzielnych terapii, skierowanych na poszczególne obszary genomu, połączonych w jednym zastrzyku. Przy obecnej wiedzy i możliwościach jest to nieosiągalne. Pomimo tego, że naukowcy rozwijają nowe technologie CRISPR, które mogą zmieniać wiele regionów jednocześnie, są one nadal w fazie testów.
Dodatkowo wiele chorób ma złożony charakter. Część z nich może być dziedziczna, inne mogą aktywować się pod wpływem czynników środowiskowych, a jeszcze inne wynikać z połączenia tych dwóch elementów. Oznacza to, że stworzenie jednego "lekarstwa" na niektóre z nich jest najprawdopodobniej niemożliwe. Nie można jednak wykluczyć, że ogromny postęp w technologiach edycji genomu pozwoli, chociaż w niewielkim stopniu zamienić nas w "superbohaterów" w przyszłości.