Szczepionka Johnson & Johnson po kolejnych badaniach. Co ze skutecznością?
Jak wynika z badania opublikowanego w New England Journal of Medicine, szczepionka Johnson & Johnson jest skuteczna w zapobieganiu ciężkiej postaci choroby COVID-19 po siedmiu dniach od szczepienia, a jej skuteczność wzrasta po ośmiu tygodniach od szczepienia. Na tym nie koniec.
28.04.2021 19:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z badań wynika również, że szczepionka wykazuje "stałą skuteczność przeciwko zakażeniom objawowym, w tym w RPA i Brazylii, gdzie występowały nowe warianty SARS-CoV-2".
Opublikowane dane wykazały również, że pojedyncza dawka szczepionki COVID-19 firmy Johnson & Johnson "była w 85 proc. skuteczna w zapobieganiu ciężkiej postaci choroby". Przypomnijmy, w przeciwieństw do pozostałych preparatów, ten nie wymaga drugiej dawki.
Badanie zostało przeprowadzone w ośmiu krajach na trzech kontynentach i objęło zróżnicowaną i szeroką populację, w tym uczestników w wieku powyżej 60 lat, którzy stanowili 34 proc.
Reaktogenność, czyli reakcja na szczepienie lub skutki uboczne szczepionki, była większa w przypadku szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19 w porównaniu z placebo, ale według badaczy reakcje były na ogół łagodne lub umiarkowane i przemijające.
Z podsumowania badania dowiadujemy się, że szczepionka jest łatwa w transporcie i zachowuje stabilność przez dwa lata w temperaturze -20°C i maksymalnie trzy miesiące w temperaturach chłodniczych od 2 do 8°C.