Szczepionka Johnson & Johnson będzie dwudawkowa? Eksperci zdecydowali
16.10.2021 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Eksperci z komisji doradczej amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) jednogłośnie zarekomendowali w piątek zatwierdzenie podawania drugiej dawki szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19 – podaje Agencja Reutera. FDA nie jest zobowiązana do wdrażania zaleceń doradców, ale zwykle to robi.
Wydane zalecenie dotyczy osób powyżej 18. roku życia, które są co najmniej po pierwszej dawce szczepionki J&J. Głosowanie w tej sprawnie było jednomyślne – rekomendację poparło wszystkich 19 członków komisji ds. szczepionek i powiązanych produktów biologicznych. Spotkaniu przewodniczył dr Arnold Monto, epidemiolog z University of Michigan's School of Public Health.
Eksperci byli zgodni, że podanie drugiej dawki jest uzasadnione w związku z niższym poziomem ochrony, który zapewnia jednodawkowy dotąd preparat w porównaniu ze szczepionkami Pfizera i Moderny. Polska Agencja Prasowa wskazuje, że według danych dwie dawki szczepionki J&J zwiększają jej skuteczność z 74 proc. do 90 proc.
Niektórzy eksperci stwierdzili że preparat jest w rzeczywistości dwudawkowy i powinno się zalecać stosowanie go w takiej właśnie formie. Takiego zdania jest m.in. dr Paul Offit. – Myślę, że ta szczepionka zawsze była dwudawkowa, myślę, że jest lepsza jako dwudawkowa szczepionka – powiedział specjalista cytowany przez PAP. Również dr Michael Kurilla, ekspert ds. chorób zakaźnych z National Institutes of Health, przyznał, że "jest skłonny uznać tę szczepionkę za dwudawkową".
Dr Peter Marks z FDA przekazał, że w trakcie rozmowy z komisją pojawiło się ponadto stwierdzenie, aby obniżyć do 40 lat zalecany wiek przyjmowania trzeciej dawki przypominającej szczepionki Pfizera. Do tej pory zostały one zatwierdzone w USA dla osób powyżej 65. roku życia oraz tych, które są szczególnie narażone na zachorowanie na COVID-19. W Polsce ze szczepienia trzecią dawką mogą skorzystać osoby powyżej 50. roku życia oraz pracownicy służby zdrowia, którzy mają ciągły kontakt z pacjentami.