Świnoujście odcięte po raz kolejny. Winne temu niewybuchy z czasów II wojny światowej

Świnoujście odcięte po raz kolejny. Winne temu niewybuchy z czasów II wojny światowej

Świnoujście odcięte po raz kolejny. Winne temu niewybuchy z czasów II wojny światowej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Mateusz Madejski
09.08.2019 19:01

W Zalewie Szczecińskim wykryto kolejne niewybuchy, które są pozostałością po II wojnie światowej. Wkrótce rozpocząć ma się operacja ich usuwania, czego konsekwencją jest konieczność czasowego zatrzymaniem ruchu promów i ewakuacji części mieszkańców.

W połowie lipca 2019 roku w Zalewie Szczecińskim wykryta została brytyjska mina morska typu Mark IV. Proces jej wydobywania spowodował duże utrudnienia w komunikacji między Szczecinem a Świnoujściem. Teraz wykryte zostały kolejne niewybuchy, o czym donosi Piotr Pieleszek z centrum prasowego ZUW Szczecin, który cytowany jest na łamach wyborcza.pl.

Kolejne niewybuchu odnalezione w Świnoujściu

Zespół z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu ma torze wodnym między Szczecinem a Świnoujściem zidentyfikował nowe niewybuchy z czasów II wojny światowej. Pierwszym z nich jest brytyjska mina morska typu Mark IV, a drugim - niemiecka bomba głębinowa typu DM. Obiektyw te znajdują się głębokości odpowiednio 6 m i 12 m.

Proces usuwania niewybuchów ma rozpocząć się w 12 sierpnia (poniedziałek) o 5:00 i potrwać ma ok. 3 godz. Zaangażowane w niego będą nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców oraz załoga ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców, która o ok. godz. 9:30 wypłynąć ma z ładunkiem ze Świnoujścia.

Świnoujście czasowo odcięte od Szczecina

Operacja usuwania i unieszkodliwiania niewybuchów spowoduje czasowe utrudnienia w ruchu wodnym:

  • dla statków wychodzących z portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego będzie on wstrzymany od 3:00 do 10:00;
  • dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską będzie on wstrzymany od 5:00 do 9:30;
  • dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście będzie on wstrzymany od 8:30 do 9:30.

Od godziny 5:00 do czasu podjęcia niewybuchu na pokład i jego wypłynięcia z portu obowiązywać ma oczywiście całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim. Wejście na zalew zamknięte ma być zarówno ze strony Świnoujścia, jak i Szczecina.

Obraz
© Materiały prasowe | Urząd Miasta Świnoujście

Operacja spowoduje również przerwę w kursowaniu promów na przeprawach “Centrum” i “Warszów” - promy “Karsibór” mają mieć przerwę w ruchu od 8:00 do 9:00, a “Bielik” - od 8:20 do 9:20. Konsekwencją tego będzie późniejszy odjazd pociągu odjeżdżającego do Katowic. Ruch samochodowy w strefie zagrożenia nie będzie oczywiście możliwy.

Część mieszkańców czeka ewakuacja

W trakcie usuwania niewybuchów zarządzona została ewakuacja mieszkańców budynków, które znajdują się w strefie zagrożenia. Dotyczy to ulic Karsiborskiej 25, Barkowej 2, 3 i 4 oraz Kanałowej 1. Osoby te będą mogły schronić się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, a na miejsce przewiezie je podstawiony samochód (zbiórka o godz. 7:30 przy skrzyżowaniu ul. Barkowej z Kanałową).

Ewakuowane mają być również osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji “Wyspiarz” (między 7:30 a 8:30). Wprowadzono dodatkowo zakaz wstępu do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego. Więcej szczegółów można znaleźć pod numerami: 91 322 00 08, 91 322 00 09 i 91 321 44 26.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)