Świat w 2050 roku: oto mapa, na której zobaczysz wszystkie zmiany
Kryzys klimatyczny i działalność człowieka mają nieustanny wpływ na zalesienie i zmianę użyteczności terenów na całym świecie. W sieci pojawiła się interaktywna mapa przedstawiająca, jak może wyglądać nasza planeta w 2050 roku.
17.07.2021 11:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prezentowana mapa świata to w praktyce prognoza na bazie dotychczasowych danych dotyczących pokrycia terenu i szybkości zmian w czasie, którą stworzyli we współpracy badacze z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark. Naukowcy opracowali na tej postawie wzorce, które pozwalają oszacować, jak zmieni się powierzchnia Ziemi do 2050 roku.
Interaktywna mapa dostępna jest na tej stronie i dzięki pionowemu suwakowi pozwala łatwo porównać pokrycie terenu Ziemi z 2018 roku (to najświeższe dane) z prognozą na rok 2050. Jak widać, na niektórych obszarach zauważalnie zmieni się udział lasów czy terenów uprawnych.
By sprawnie odczytywać mapę, warto zapoznać się z zastosowaną kolorystyką. Jest ona następująca:
- różowym kolorem oznaczane są tereny z przewagą pól uprawnych (z ang. mostly cropland),
- żółtym kolorem - użytki zielone, trawniki i krzewy (z ang. grassland, scrub or shrub),
- jasnozielony kolor oznacza tereny z przewagą lasów liściastych (z ang. mostly deciduous forest),
- ciemnozielonym oznaczono lasy iglaste i zimozielone (z ang. mostly needleleaf / evergreen forest),
- szarobiałym oznaczono tereny, na których roślinność występuje rzadko (z ang. sparse vegetation),
- beżowy oznacza tereny z brakiem roślinności (z ang. bare area),
- miętowym oznaczono obszary często zalewane przez powodzie lub z terenem bagnistym (z ang. swampy or often flooded vegetation),
- czerwonym kolorem oznaczono tereny zurbanizowane lub ze sztucznie utworzoną powierzchnią (z ang. artificial surface or urban area).
Zmiany można zauważyć między innymi przy wybrzeżach wielu państw, a dotyczą głównie poziomu zalesienia terenów. W 2050 roku, zgodnie z prognozą, część lasów z tych obszarów zniknie, a zastąpią je tereny uprawne.