Świat nie widział takiej broni. Ukraińcy już jej użyli
18.01.2024 17:45, aktual.: 18.01.2024 18:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Łączy w sobie radziecki system obrony powietrznej i amerykańskie pociski. Ukraińcy po raz pierwszy użyli FrankenSAM – hybrydy radzieckiej wyrzutni Buk z pociskami RIM-7 Sea Sparrow prosto z USA. Wyjaśniamy możliwości tej broni.
Siły zbrojne Ukrainy miały użyć tej unikalnej broni w środę 17 stycznia. Wówczas Rosjanie zaatakowani terytorium obrońców przy użyciu m.in. dronów Shahed-136. Do obrony przed bezzałogowcami włączył się FrankenSAM, który zestrzelił wrogą jednostkę z odległości kilku kilometrów – podaje portal Defense Express. Jednocześnie Ukraińcom udało się zniszczyć 19 z 20 wystrzelonych statków powietrznych.
FrankenSAM to broń, która powstała z amerykańskiej inicjatywy i stanowi połączenie zachodnich komponentów z maszynami, którymi obecnie dysponuje Ukraina. Właśnie dlatego wyrzutnia amerykańskich pocisków została zamontowana na radzieckim podwoziu systemu Buk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomniana hybryda radziecko-amerykańskiego sprzętu to odpowiedź na rosnące potrzeby Ukrainy w kontekście ciągłego dozbrajania armii. Dla obrońców każdy system obrony powietrznej jest istotny, bowiem Rosjanie regularnie przeprowadzają masowe ataki wymierzone w Ukrainę i wykorzystują w nich przede wszystkim drony kamikadze. Z tego też powodu kluczowe na froncie są kolejne systemy mogące zapewnić szybką reakcję podczas ataku z powietrza.
Projekt FrankenSAM jest rozwijany przez USA w trzech kierunkach. Każdy z nich dotyczy wyposażenia ukraińskich jednostek w zupełnie inne wyrzutnie rakiet. Pierwszy projekt dotyczy uzbrojenia opancerzonego wozu w rakiety RIM-7 Sea Sparrow (z systemem Buk), drugi natomiast to hybryda AIM-9M z sowieckimi radarami. Trzeci projekt jest utrzymywany w tajemnicy, jednak zgodnie z zapowiedziami, ma być najlepszym z całej trójki.
Defense Express wyjaśnia, że modyfikacja FrankenSAM oparta o rakiety AIM-9 ma być o wiele prostsza w produkcji z uwagi na to, że wspomniane pociski nie wymagają wiązki naprowadzającej, bo dysponują własną głowicą z naprowadzaniem samodzielnym. Kolejne pociski będące elementem projektu FrankenSAM to RIM-7 Sea Sparrow. Te z kolei charakteryzują się zasięgiem przekraczającym 30 km. Ponadto Ukraińcy informują, że systemy FrankenSAM zostały już rozmieszczone na terytorium Ukrainy.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski