Superksiężyc. Na niebie pojawi się rzadko spotykane zjawisko

Superksiężyc. Na niebie pojawi się rzadko spotykane zjawisko

Na niebie pojawi się Super Niebieski Księżyc
Na niebie pojawi się Super Niebieski Księżyc
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
30.08.2023 13:08, aktualizacja: 30.08.2023 16:32

W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie będzie można podziwiać wyjątkowo rzadki superksiężyc i pełnię. Wyjątkowo jasny Srebrny Glob ze względu na swoją odległość od Ziemi wyda nam się nieco większy niż zazwyczaj. Eksperci przypominają, że kolejna okazja do podziwiania Niebieskiego Księżyca zdarzy się dopiero w 2037 r., dlatego warto poświęcić kilka chwil na jego obserwację.

Pod koniec sierpnia na niebie pojawi się tzw. Super Niebieski Księżyc. Oznacza to, że będziemy mogli zobaczyć Niebieski Księżyc będący jednocześnie "superksiężycem". Drugie z określeń jest zarezerwowane dla pełni, podczas których naturalny satelita naszej planety znajduje się znacznie bliżej Ziemi, niż zazwyczaj, przez co wyda się większy. W Polsce kulminacja tego zjawiska wystąpi 31 sierpnia ok. godziny 3.30 w nocy.

Super Niebieski Księżyc pojawi się na niebie

Niebieski Księżyc to z kolei nazwa, która do astronomii trafiła w latach 30. XX wieku, ale już wcześniej znana była jako związek frazeologiczny oznaczający coś niemożliwego lub niezwykle rzadkiego. Jest stosowana dla drugiej pełni Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego. Takie zjawisko występuje rzadko, bo co ok. 2,5 roku. Wcześniejsza, sierpniowa pełnia rozjaśniła nocne niebo 1 sierpnia. Jeszcze rzadziej można zobaczyć Super Niebieski Księżyc. Space.com przypomina, że kolejna taka okazja zdarzy się dopiero w 2037 r.

Osoby, które oczekiwały, że na niebie zobaczą Księżyc o niebieskim zabarwieniu, mogą być rozczarowane. NASA zwraca jednak uwagę, że nie jest to do końca niemożliwe. Na barwę Księżyca widzianego z Ziemi wpływają różne zjawiska atmosferyczne. Mogą one sprawić, że srebrny glob wyda nam się właśnie niebieski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Widoczność Super Niebieskiego Księżyca będzie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. W przypadku zachmurzonego nieba lub opadów można jednak skorzystać z transmisji online. Serwis Space.com zwraca uwagę, że jedna z nich zostanie udostępniona w ramach projektu The Virtual Telescope Project. Transmisja na żywo rozpocznie się 30 sierpnia o godz. 23:30. Będzie dostępna m.in. za pośrednictwem kanału The Virtual Telescope Project na YouTube.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)