Sukces polskiej firmy. Jej komponenty zbadają lodowe księżyce Jowisza

Sukces polskiej firmy. Jej komponenty zbadają lodowe księżyce Jowisza

Sukces polskiej firmy. Jej komponenty zbadają lodowe księżyce Jowisza
Źródło zdjęć: © ESA
Grzegorz Burtan
17.01.2019 11:50

Firma Astri postanowiła pochwalić się swoimi wynikami. Firma z branży kosmicznej przekazała blisko 3 tony urządzeń Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest z czego być dumnym, bo to jeden z lepszych wyników w naszym regionie Europy.

Urządzenia wyprodukowane przez Astri Polska znajdą zastosowanie w przy budowie m.in.: sondy JUICE, która zbada Jowisza i jego lodowe księżyce, europejskich satelitów meteorologicznych drugiej generacji MetOp-SG, czy satelitów telekomunikacyjnych Eurostar Neo.

Firma dostarczyła ESA także dedykowane środowisko do testowania odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS, przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Do agencji trafiło także urządzenie, które pozwoliło przetestować odbiornik nawigacyjny pod kątem oddziaływania promieniowania kosmicznego. Ponadto, Astri Polska opracowała system do satelitarnego monitoringu lodu na głównych rzekach w Polsce - także na zlecenie ESA.

– Ubiegły rok był bardzo intensywnym okresem dla naszej firmy. Cieszymy się, że w ciągu zaledwie
12 miesięcy udało nam się przekazać aż 9 ważnych produktów dla ESA. Mówimy tu głównie
o urządzeniach do testowania satelitów, których zaprojektowanie i wykonanie nie jest rzeczą łatwą - powiedział Jacek Mandas, prezes Astri Polska. – Co ważne, nasze rozwiązania będą pełniły istotną rolę w wiodących europejskich programach kosmicznych. – zaznaczył.

W chwili obecnej, Astri Polska zaangażowana jest w kilkanaście projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych. W najbliższych tygodniach firma planuje dostarczyć kolejne produkty dla m.in.: sondy JUICE, satelitów MetOp-SG, czy nowego satelity obserwacji Ziemi dla rządu Tajlandii.

- Kolejne z naszych produktów są na etapie finalnej walidacji i w niedługim czasie przekażemy je do klienta. Ponadto, prowadzimy zaawansowane rozmowy odnośnie zaangażowania w kolejne programy kosmiczne – powiedział prezes Mandas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)