Stwórz proste i bardzo bezpieczne hasło

Wirtualna Polska uruchomiła serwis fabrykahasel.pl. Witryna pomaga internautom w tworzeniu i zapamiętywaniu tzw. silnych haseł do stron WWW, serwisów społecznościowych, poczty e-mail, jednocześnie ich edukując. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na polskim rynku i zarazem kolejna inicjatywa Wirtualnej Polski na rzecz bezpieczeństwa w Sieci

Stwórz proste i bardzo bezpieczne hasło
Źródło zdjęć: © WP.PL

Wirtualna Polska uruchomiła serwis fabrykahasel.pl. Witryna pomaga internautom w tworzeniu i zapamiętywaniu tzw. silnych haseł do stron WWW, serwisów społecznościowych, poczty e-mail, jednocześnie ich edukując. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na polskim rynku i zarazem kolejna inicjatywa Wirtualnej Polski na rzecz bezpieczeństwa w Sieci.

Wśród użytkowników wciąż znikoma jest świadomość konieczności dbania o poufne dane, zwłaszcza hasła do internetowych serwisów i usług. O tym, że sieciowe profile są chronione zbyt słabymi hasłami świadczą m.in. coraz częstsze przypadki ataków phishingowych. Analiza skradzionych danych pokazuje, że najpopularniejszym zabezpieczeniem kont jest ciąg cyfr ‘123456’, imię właściciela konta lub słowo... ‘hasło’. W serwisie fabrykahasel.pl uświadamiamy internautów, że hakerzy naprawdę mogą włamać się na konto ze słabą ochroną i że należy przykładać należytą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Jednocześnie też pokazujemy, jak utworzyć bezpieczne, a przy tym łatwe do zapamiętania hasła - wyjaśnia Krzysztof Wilgorski, Koordynator Rozwoju Aplikacji i Usług Portalowych Wirtualnej Polski.

Obraz
© (fot. WP)

Fabrykahasel.pl to serwis skierowany do każdego aktywnego internauty, który posiada konto zarządzane hasłem, takie jak poczta e-mail, serwis społecznościowy a nawet konto bankowe prowadzone przez Internet. Witryna rozwiązuje odwieczny problem użytkowników - pomaga tworzyć zabezpieczenia skomplikowane i "nie do złamania" nawet przez zaawansowane programy hakerskie, a jednocześnie proste do zapamiętania i wykreowane na podstawie pomysłu użytkownika.

Korzystający z Fabryki Haseł podaje swoją propozycję, a serwis określa, ile średnio może potrwać złamanie konkretnej ochrony w przypadku ewentualnego ataku hakerskiego (w zależności od stopnia skomplikowania - od minuty do... ponad 100. lat), tym samym edukując internautę w zakresie bezpieczeństwa danych. Witryna podaje także propozycje, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo hasła, nie utrudniając przy tym jego zapamiętania. Zaproponowane hasło można też w serwisie przećwiczyć.
Zdajemy sobie sprawę, że każdy aktywny internauta posiada kilka lub nawet kilkanaście kont w różnych serwisach. Podstawowe zasady bezpieczeństwa nakazują, żeby nie używać tego samego zabezpieczenia dla kilku różnych witryn. Trudno jednak zapamiętać dziesiątki skomplikowanych haseł, być może właśnie dlatego, jak podają statystyki, zaledwie 0,2. internautów stosuje mocne zabezpieczenia. - mówi Krzysztof Wilgorski i dodaje - Staramy się pomagać użytkownikom, stąd m.in. uruchomienie przez nas w zeszłym roku usługi OpenID, a teraz komplementarnej do niej Fabryki Haseł. Liczymy, że inicjatywy WP zmienią wskazane wyżej statystyki, podajemy na to proste i skuteczne sposoby.
Fabryka Haseł posiada także usługę dedykowaną właścicielom stron WWW. Umożliwia im zaimplementowanie mechanizmu tworzenia bezpiecznych haseł na własną witrynę. Dzięki temu każdy, kto posiada stronę internetową może w prosty sposób ją uatrakcyjnić i zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników - wystarczy wkleić odpowiedni kod na stronę. Można także wybrać wersję graficzną takiej usługi.

Więcej o aktywnościach Wirtualnej Polski na rzecz bezpieczeństwa w Sieci

Fabryka Haseł to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na polskim rynku i jednocześnie kolejna inicjatywa Wirtualnej Polski na rzecz bezpieczeństwa internautów.

WP od lat rozwija nowatorski program antyphishingowy "WP Trusted - Bezpieczny Nadawca”, chroniący użytkowników Poczty przed wyłudzaniem poufnych danych (partnerami programu są: Allegro, Alior Bank oraz PayPal). Portal dba o bezpieczeństwo użytkowników Poczty także poprzez systematyczny rozwój i ciągłą rozbudowę systemów antyspamowych i antywirusowych, które korzystają z unikalnych metod zabezpieczeń (analiza ilościowa, systemy reputacji, internetowe bazy spamu, mechanizmy SPF, DKIM i inne).
Co ważne, jako jedyny polski dostawca usług e-mail, Poczta Wirtualnej Polski jest członkiem MAAWG (Messaging Anti-Abuse Working Group) - międzynarodowej organizacji powołanej do walki ze spamem, wirusami, bonetami i innymi, sieciowymi zagrożeniami. W jej skład wchodzą także AOL, Yahoo, Facebook, Google, AT&T, itp.
W zeszłym roku portal uruchomił usługę OpenID, która pozwala zalogować się kontem WP w innych serwisach w Sieci. Dzięki bezpieczeństwu gwarantowanemu przez WP internauta może bezpiecznie i wygodnie surfować po wielu internetowych witrynach. Dodatkowo portal angażuje się w akcje społeczne i charytatywne przeciwdziałające zagrożeniom w Internecie. WP jest m.in. sygnatariuszem "Porozumienia na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie”, realizuje również program "Amulet", chroniący niepełnoletnich internautów przed treściami dla nich nieprzeznaczonymi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)