Twój pupil pomoże Ci w walce ze stresem. Wystarczy poświęcić mu kilka chwil dziennie

Twój pupil pomoże Ci w walce ze stresem. Wystarczy poświęcić mu kilka chwil dziennie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska

17.07.2019 14:12, aktual.: 17.07.2019 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stresujące życie może odmienić posiadanie zwierzaka. Naukowcy udowodnili, że towarzystwo kota lub psa w pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie.

Naukowcy po raz kolejny potwierdzają dobroczynny wpływ zwierząt na nasze życie. Tym razem pod lupę wzięli koty i psy. Badania przeprowadzone przez Patricię Pendry oraz Jaymie'go Vandagriff'a z Washington State University dowiodły, że nawet 10 minut głaskania zwierzaka pozwala zmniejszyć poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu.

Przebieg badania

Badanie zostało przeprowadzone wśród 249 studentów. Naukowcy podzielili ich na cztery grupy. Tylko jedna z nich miała bezpośrednią styczność z psami i kotami. Studenci mogli bawić się ze zwierzakami, głaskać i spędzać czas w dowolnie wybrany sposób.

Druga grupa studentów obserwowała osoby bawiące się ze zwierzętami, czekając na swoją kolej. Trzecia widziała tylko slajdy przedstawiające zwierzęta, które brały udział w eksperymencie, a czwartą tworzyli studenci wpisani na "listę oczekujących". Zostali oni poproszeni o zachowanie ciszy, odłożenie telefonów, książek i innych rzeczy, które mogłyby ich rozpraszać.

Koty i psy pomogą zmniejszyć poziom kortyzolu

Od każdej z osób biorących udział w badaniu przez cały dzień pobierano próbki śliny, na podstawie których mierzono poziom kortyzolu. Okazało się, że najmniejszy poziom kortyzolu zarejestrowano u studentów mających bezpośredni kontakt ze zwierzakami.

Wyniki badań naukowców z Washington State University potwierdzają, że towarzystwo zwierzaka nie tylko wpływa na poprawę nastroju, ale także faktycznie oddziałuje na ludzkie zdrowie. Jest to pierwsze badanie przeprowadzone poza warunkami laboratoryjnymi, które potwierdziło zmniejszenie poziomu kortyzolu u studentów na skutek interakcji ze zwierzakami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)