Startup chce skanować siatkówki wszystkich ludzi, będzie dawał za to bitcoiny

Startup chce skanować siatkówki wszystkich ludzi, będzie dawał za to bitcoiny30.06.2021 12:32
Optometrist examing patient's eyes
Optometrist examing patient's eyes
Źródło zdjęć: © Getty Images | FG Trade

Sam Altman, prezes startupu OpenAI, planuje rozdać wszystkim ludziom na Ziemi swoją kryptowalutę - Worldcoin. W ramach testów zacznie z bitcoinami.

U podstaw pomysłu Sama Altmana leży przekonanie, że rozwiązaniem obecnych i przyszłych problemów ekonomiczno-społecznych ludzkości jest powszechne wprowadzenie dochodu podstawowego.

Ten cel ma pomóc zrealizować założony przez niego startup, OpenAI. Zgodnie z planem, ma on rozdać każdemu człowiekowi na Ziemi nieokreśloną kwotę Worldcoinów, nowo opracowanej kryptowaluty.

Zanim możliwe będzie spełnienie tej obietnicy, konieczne jest oczywiście wprowadzenie Worldcoinów do użytku, a także - czym tez ma się zająć firma - stworzenie bazy biometrycznej pozwalającej na identyfikację wszystkich ludzi na świecie, która ułatwi zarządzanie dystrybucją "darmowych pieniędzy".

Sam Altman nie chce czekać na rozwój Worldcoina, dlatego już teraz planuje rozpocząć tworzenie bazy danych biometrycznych ochotników, którym za możliwość zeskanowania ich oczu zamierza płacić bitcoinami.

W ramach programu beta-testów funkcjonowania systemu, startup zamierza wypróbować opracowane przez siebie urządzenia do skanowania siatkówki na grupie chętnych. Prezes firmy zapewnia w rozmowie z serwisem Bloomberg, że doskonale zdaje sobie sprawę z dyskomfortu, jaki może powodować u ludzi udostępnianie swoich danych biometrycznych i że właśnie dlatego jest gotów płacić za udział w testach za pomocą bitcoinów.

Póki co plan OpenAI wydaje się bardzo mglisty - startup nie zdradził, jak zamierza finansować swoją działalność i skąd wezmą się pieniądze, które chciałby dystrybuować do ludzi na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)