Starlink wraca nad Polskę. "Kosmiczny pociąg" pojawi się nad naszymi głowami

Starlink nad Polską - zdjęcie ilustracyjne
Starlink nad Polską - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

02.08.2024 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska kontynuuje wynoszenie na orbitę kolejnych satelitów Starlink. Rakieta Falcon 9 w piątek, 2 sierpnia z NASA Kennedy Space Center na Florydzie wyniosła na orbitę 23 urządzenia. Zasilą one rosnącą w siłę konstelację Starlink. Zanim to się jednak stanie będziemy mogli oglądać ich przeloty nad Polską. Podpowiadamy, kiedy i której godzinie wypatrywać "kosmicznego pociągu".

Firma SpaceX wysłała na orbitę kolejne Starlinki. Jak donosi serwis Nocne Niebo, była to paczka oznaczona numerem G10-6, składająca się z 23 urządzeń. Start z Florydy odbył się w piątek ok. godziny 7 rano, co oznacza, że już w nocy będziemy mogli oglądać przeloty "kosmicznego pociągu" nad naszymi głowami.

Starlink nad Polską - kiedy oglądać

Według serwisu Nocne niebo w nocy z piątku na sobotę Starlinki w ciasnym szyku pojawią się dwa razy:

  • w sobotę nad ranem o godzinie 2:45,
  • w sobotę nad ranem o godzinie 4:16.

Pierwszy z przelotów potrwa cztery minuty, a drugi ok. sześciu minut. Nie zabraknie więc czasu, aby zlokalizować Starlinki i dobrze się im przyjrzeć. O godzinie 2:45 należy spojrzeć na środkową część nieba. To tutaj pojawi się "kosmiczny pociąg" Elona Muska i będzie podążał w kierunku wschodnim. Z kolei o godzinie 4:16 Starlinki przelecą z zachodu na wschód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do obserwacji Starlinków nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. Kluczową rolę odgrywają tutaj sprzyjające warunki atmosferyczne. Najlepszą jakość obserwacji różnych zjawisk astronomicznych zapewnia bezchmurne niebo, a także niewielkie zanieczyszczenie światłem. Co ciekawe, w Polsce coraz trudniej o takie miejsca. Raport z 2023 r. opublikowany przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i Light Pollution Think Tank zwraca uwagę, że nocne niebo nad Polską przestaje istnieć.

Z raportu wynika m.in., że aż 58 proc. mieszkańców Polski nie ma możliwości dostrzeżenia Drogi Mlecznej, a dla 20 proc. populacji Polski, nocne niebo jest na tyle jasne, że ich wzrok przez całą dobę funkcjonuje w trybie dziennym. Badacze alarmują, że "utrata" nocy może negatywnie wpływać na nas w co najmniej kilku wymiarach. Mowa tutaj o sferze psychicznej, fizjologicznej, a nawet naukowej i kulturowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także