Startują nowe Starlinki. Kiedy je obserwować w Polsce?
Niebawem na orbitę trafią nowe Starlinki. SpaceX planuje kolejny start satelitów na piątek 2 sierpnia. Odbędzie się wtedy start oznaczony jako Starlink Group 10-6.
W piątek 2 sierpnia 2024 r. o godz. 6:19 czasu polskiego odbędzie się kolejny start satelitów Starlink. Jak donosi redakcja serwisu nocneniebo.pl, będzie miał wtedy miejsce start oznaczony jako Starlink Group 10-6. Kolejny start satelitów wiązać się będzie z kolejną okazją do obserwacji satelitów firmy SpaceX.
Celem misji Starlink Group 10-6 będzie wyniesienie na niską orbitę okołoziemską kolejnej grupy satelitów Starlink. Okno startowe dla misji rozpoczyna się i kończy tego samego dnia, co przekłada się na fakt, że wszelkie problemy i opóźnienia trzeba będzie korygować szybko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Start planowany jest na godz. 6:19, a rozmieszczenie satelitów na godz. 7:23. Całość będzie transmitowana na oficjalnej stronie internetowej SpaceX oraz na platformie X (Twitter) na oficjalnym koncie firmy Elona Muska.
Kiedy obserwować Starlinki?
Nocne Niebo donosi, że jeśli satelity Starlink wystartują o czasie, będziemy mogli je zobaczyć nocą z 2 na 3 sierpnia 2024 r. Aby móc cieszyć się ich widokiem, trzeba będzie zarwać noc. Pierwszy przelot będzie widoczny o godz. 2:05. Drugi będzie można obserwować o godz. 3:35.
Czym zajmuje się SpaceX?
SpaceX to amerykańska firma kosmiczna założona przez Elona Muska w 2002 roku. Jej głównym celem jest zrewolucjonizowanie technologii kosmicznych, a główną misją jest umożliwienie ludzkości życia na innych planetach. SpaceX zajmuje się projektowaniem, produkcją i wystrzeliwaniem nowoczesnych rakiet i statków kosmicznych. Jest znana m.in. z takich projektów jak pierwszy prywatnie finansowany statek kosmiczny, który dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (Dragon), a także rozwój rakiet wielokrotnego użytku (Falcon 9, Falcon Heavy).
Starlink - po co są te satelity?
Jednym ze znanych projektów SpaceX jest Starlink. Ma on na celu stworzenie globalnej sieci internetu satelitarnego. Składa się z tysięcy satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, które razem tworzą konstelację zdolną dostarczać szerokopasmowy internet w niemal każdej części globu.
Celem projektu jest przede wszystkim zapewnienie dostępu do internetu w miejscach, gdzie tradycyjne środki łączności są ograniczone lub niedostępne, takich jak obszary wiejskie, górskie czy oddalone wyspy.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski