Starlink nad Polską. Sprawdź, kiedy zobaczyć "kosmiczny pociąg" na niebie

Starlink nad Polską. Sprawdź, kiedy zobaczyć "kosmiczny pociąg" na niebie

Satelity Starlink będą znów widoczne z Polski
Satelity Starlink będą znów widoczne z Polski
Źródło zdjęć: © GETTY, Yuri Smityuk/TASS | Yuri Smityuk
Oskar Ziomek
23.06.2021 11:56

Satelity Starlink firmy SpaceX znów będą widoczne na niebie z obszaru Polski. 23, 24 i 25 czerwca szykuje się wiele okazji, by gołym okiem dojrzeć "kosmiczny pociąg" Elona Muska. Warto sprawdzić, kiedy patrzeć w niebo.

Satelity Starlink tworzone przez firmę SpaceX Elona Muska znowu będą przelatywać nad obszarem Polski, co będzie można obserwować gołym okiem. To atrakcyjny spektakl, bowiem przelatujące Starlinki tworzą specyficzny szlak, widoczny jako szereg punktów świetlnych w jednej linii. 23, 24 i 25 czerwca będzie kilka okazji, by obserwować pod tym kątem niebo.

Satelity Starlink są elementem globalnej sieci tworzonej przez Elona Muska. Ideą jest dostarczenie szybkiego internetu w te miejsca na Ziemi, gdzie obecnie jest to trudne lub wręcz niemożliwe. Internet dostarczany dzięki Starlinkom jest dostępny już dzisiaj, ale opłaty nie należą do najniższych. W miejscach, gdzie dotychczas nie było innej formy dostępu do sieci, trudno jednak mieć co do tej kwestii uwagi.

Starlink na niebie - kiedy oglądać?

Jak wynika z informacji w serwisie findstarlink, w najbliższych dniach będzie wiele okazji, by zobaczyć satelity Elona Muska na niebie. Z okolicy Warszawy na niebie powinno dać się dostrzec "kosmiczny pociąg" w następujących terminach:

  • 23 czerwca około godz. 22:47
  • 24 czerwca 4 razy - około godz. 0:22, 2:22, 21:38 oraz 23:13
  • 25 czerwca 4 razy - około godz. 0:48, 3:21, 22:03 oraz 23:38

Najbliższa okazja do obserwacji nieba i Starlinków to zatem wieczór 23 czerwca. Kilka godzin później, kilkadziesiąt minut po północy - kolejna szansa.

Satelity Starlink co kilka dni widać bez problemu z obszaru Polski, choć oczywiście niezbędna jest do tego bezchmurna pogoda i możliwie ciemna okolica. Oświetlone centrum miasta to kiepskie miejsce do prowadzenia obserwacji nieba.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)