Stare panele słoneczne trafiają na wysypiska śmieci. Zatruwają środowisko toksycznymi odpadami

Stare panele słoneczne trafiają na wysypiska śmieci. Zatruwają środowisko toksycznymi odpadami
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando

23.08.2020 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panele fotowoltaiczne to źródło tzw. czystej energii. Ale tylko teoretycznie. Ich żywotność nie jest wieczna, a po jej zakończeniu, panel zamienia się ze źródła zielonej energii w toksyczny odpad.

Nie da się zaprzeczyć, że fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań proekologicznych. Panele kumulują energię słoneczną, nie tworząc przy tym żadnych szkód. Cieszą się coraz większą popularnością zarówno w gospodarstwach domowych, jak i jako gigantyczne elektrownie w Indiach czy Arabii Saudyjskiej. Podobna konstrukcja powstała niedawno również na terenie Czarnobyla.

Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Zawierają one toksyczne materiały, chociażby takie, jak ołów. Jeśli panel trafi na wysypisko śmieci, może dojść do skażenia środowiska. I takie sytuacje już się zdarzają.

Większość producentów fotowoltaiki twierdzi, że ich panele będą działać przez około 25 lat. Część z paneli słonecznych wchodziła na rynek już w latach 90', co oznacza, że od kilku lat mamy do czynienia z odpadami z ogniw. Na świecie istnieje aktualnie niewiele odpowiednich przepisów, które regulują sposób pozbywania się zużytej fotowoltaiki.

Istnieją jednak organizacje non-profit, takie jak PV Cycle, które zajmują się recyklingiem ogniw słonecznych. Każdego roku zbierają kilka tysięcy ton elektrośmieci w samej Unii Europejskiej. Jak informują, panele słoneczne trafiają "na śmietnik" nie tylko ze względu zużycia. Część użytkowników wymienia je na ogniwa nowej generacji, a niektórzy są zmuszeni wyrzucić je ze względu na uszkodzenia spowodowane np. burzą.

Aktualnie rozwijana jest trzecia generacja ogniw fotowoltaicznych. Wraz z jej nadejściem, z pewnością wielu marketerów będzie namawiać użytkowników do wymiany "na lepsze". Co stanie się z niepotrzebnymi panelami? Część z nich zostanie wyrzucona i istnieje ryzyko, że trafią na wysypisko śmieci, zamiast do odpowiedniego miejsca, gdzie mogłyby przejść recykling.

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej nie jest winna za tworzenie szkodliwych odpadów. Zgodnie z prawem UE, producenci są zobowiązani do zapewnienia prawidłowego recyklingu swoich paneli słonecznych. Natomiast w Japonii, Indiach i Australii trwa opracowywanie odpowiednich zasad. Amerykanie świecą anty-przykładem, ponieważ w Stanach Zjednoczonych panuje całkowita samowolka.
Jedynie prawo stanowe w Waszyngtonie reguluje recykling fotowoltaiki.

O szczegółach mówi w rozmowie z Wired Sam Vanderhoof, CEO Recycle PV Solar, jednej z nielicznych firm zajmujących się recyklingiem paneli słonecznych w USA. Według ich informacji, zaledwie 10proc. ogniw fotowoltaicznych trafia do recyklingu. Reszta znajduje miejsce na wysypiskach, lub jest eksportowana za granicę do krajów o niższym poziomie ochrony środowiska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (431)