Trwa ładowanie...
d1fnszz

Elektrownia słoneczna w Czarnobylu już działa. Stoi tuż obok reaktora

Ruszyła elektrownia słoneczna w Czarnobylu. Znajduje się na terenie byłej elektrowni atomowej, której katastrofa doprowadziła do śmierci co najmniej 62 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na terenie Czarnobyla trwają prace nad rozwojem elektrowni
Na terenie Czarnobyla trwają prace nad rozwojem elektrowni (Youtube.com)
d1fnszz

Po 32 latach od katastrofy w Czarnobylu na terenie byłej elektrowni atomowej uruchomiono nowe źródło energii elektrycznej. Składająca się z ponad 3762 ogniw fotowoltaicznych elektrownia słoneczna wytwarza łącznie moc blisko 1 MW. Ale to dopiero początek, dalekosiężne plany inwestora przewidują stworzenie największej farmy słonecznej na świecie.

Pierwsze panele słoneczne dostarczają prąd do około 2000 okolicznych domostw. Według planów inwestorów, w finalnym stadium elektrownia będzie wytwarzać 100 MW mocy. Jak twierdzą eksperci, uwagę inwestycji przykuły wysokie ceny energii słonecznej na Ukrainie - około 50 proc. wyższe niż w Europie.

d1fnszz

Nad inwestycją pracują dwie firmy - ukraińska Rodina Energy Group Ltd. oraz niemiecka Enerparc AG. Wspólnie tworzą projekt Chernobyl Solar, w który planują zainwestować łącznie 100 milionów euro. Jak na razie nie wydano zbyt wiele - bo zaledwie milion euro.

Aktualnie elektrownia solarna zajmuje teren bliski dwóch boisk piłkarskich. Niedawno rząd przeznaczył pod tą inwestycję ponad 25 km kwadratowych. Jeśli Chernobyl Solar zabuduje cały teren w swoich solarnych panelach, stanie się największą elektrownią słoneczną świata.

Projekt budowy elektrowni słonecznej w zamkniętej strefie pokazuje, jak można wykorzystać niebezpieczne, czy zapomniane zakamarki świata. W końcu wedle ustaleń ekspertów, tereny wokół Czarnobyla nie będą bezpieczne do zamieszkania przez co najmniej 24000 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

**Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Źródło: Phys.org

d1fnszz

Podziel się opinią

Share
d1fnszz
d1fnszz
Więcej tematów