Elektrownia słoneczna w Czarnobylu już działa. Stoi tuż obok reaktora

Elektrownia słoneczna w Czarnobylu już działa. Stoi tuż obok reaktora

Elektrownia słoneczna w Czarnobylu już działa. Stoi tuż obok reaktora
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
09.10.2018 11:47, aktualizacja: 09.10.2018 12:06

Ruszyła elektrownia słoneczna w Czarnobylu. Znajduje się na terenie byłej elektrowni atomowej, której katastrofa doprowadziła do śmierci co najmniej 62 osób.

Po 32 latach od katastrofy w Czarnobylu na terenie byłej elektrowni atomowej uruchomiono nowe źródło energii elektrycznej. Składająca się z ponad 3762 ogniw fotowoltaicznych elektrownia słoneczna wytwarza łącznie moc blisko 1 MW. Ale to dopiero początek, dalekosiężne plany inwestora przewidują stworzenie największej farmy słonecznej na świecie.

Pierwsze panele słoneczne dostarczają prąd do około 2000 okolicznych domostw. Według planów inwestorów, w finalnym stadium elektrownia będzie wytwarzać 100 MW mocy. Jak twierdzą eksperci, uwagę inwestycji przykuły wysokie ceny energii słonecznej na Ukrainie - około 50 proc. wyższe niż w Europie.

Nad inwestycją pracują dwie firmy - ukraińska Rodina Energy Group Ltd. oraz niemiecka Enerparc AG. Wspólnie tworzą projekt Chernobyl Solar, w który planują zainwestować łącznie 100 milionów euro. Jak na razie nie wydano zbyt wiele - bo zaledwie milion euro.

Aktualnie elektrownia solarna zajmuje teren bliski dwóch boisk piłkarskich. Niedawno rząd przeznaczył pod tą inwestycję ponad 25 km kwadratowych. Jeśli Chernobyl Solar zabuduje cały teren w swoich solarnych panelach, stanie się największą elektrownią słoneczną świata.

Projekt budowy elektrowni słonecznej w zamkniętej strefie pokazuje, jak można wykorzystać niebezpieczne, czy zapomniane zakamarki świata. W końcu wedle ustaleń ekspertów, tereny wokół Czarnobyla nie będą bezpieczne do zamieszkania przez co najmniej 24000 lat.

**Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Źródło: Phys.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)