Sprzedadzą szkielet dinozaura. Szacowana cena zwala z nóg
Dom aukcyjny w Paryżu wystawi na sprzedaż szkielet roślinożernego dinozaura sprzed 66 mln lat. Szczątki osobnika nazywanego "Wielkim Johnem" należą do największego okazu triceratopsa, jaki kiedykolwiek został znaleziony przez paleontologów.
02.09.2021 15:04
Jak przypomina serwis Interesting Engineering, kości "Wielkiego Johna" zostały odkryte w 2014 r. na terenie Stanów Zjednoczonych w Dakocie Południowej. Badania wykazały, że triceratops zamieszkiwał Laramidię – kontynent istniejący w późnej kredzie, od ok. 95 do 65 mln lat temu. Były to ziemie rozciągające się od terenów dzisiejszej Alaski aż po Meksyk. "Wielki John" zmarł na równinie zalewowej, dzięki czemu jego szkielet został dobrze zachowany w błocie.
Po latach wykopalisk w Stanach Zjednoczonych, okazem zajął się zespół naukowców we włoskim Trieście. Specjaliści oczyścili i połączyli kawałki skamieniałości, rekonstruując szkielet dinozaura . Zdaliśmy sobie sprawę, że "Wielki John" jest od 5 do 10 proc. większy niż wszystkie inne znane do tej pory triceratopsy. To arcydzieło, zważywszy na fakt, że chociaż na świecie odkopano dużo czaszek triceratopsów, to bardzo niewiele z nich znajduje się w stanie kompletnym – powiedział Iacopo Briano, paleontolog kierujący projektem rekonstrukcji szkieletu zwierzęcia, cytowany przez Interesting Engineering.
To, co wyróżnia "Wielkiego Johna" na tle innych triceratopsów, to przede wszystkim jego ogromna postura - gad mierzył ok. 8 m długości. Według przedstawicieli Hôtelu Drouot, paryskiego domu aukcyjnego, który wystawił szkielet na sprzedaż, czaszka dinozaura ma 2,6 m długości i ok. 2 m szerokości. Jego rogi mają natomiast 1,1 m długości i 30 cm szerokości. Szkielet "Wielkiego Johna" jest obecnie niemal kompletny. Naukowcy odkopali ponad 60 proc. kości ciała zwierzęcia i ok. 75 proc. kości czaszki.
Aukcja szkieletu odbędzie się w dniach 18-21 października w siedzibie Hôtelu Drouot. Wcześniej "Wielki John" zostanie wystawiony na jednym z popularnych placów we Włoszech. Przypuszcza się, że okaz może zostać sprzedany za kwotę w przedziale pomiędzy 1,4 a 1,77 mln dolarów (ok. 5,33-6,7 mln zł).