To ten obiekt zabił dinozaury. Tajemnica krateru Chicxulub rozwiązana

Asteroida, uderzenie asteroidy w Ziemię
Asteroida, uderzenie asteroidy w Ziemię
Źródło zdjęć: © Getty Images | All About Space Magazine

10.08.2021 07:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy twierdzą, że wiedzą, jaki obiekt stoi za wybiciem nieptasich dinozaurów. To odkrycie rozwiewa także tajemnicę ogromnego krateru Chicxulub znajdującego się na wybrzeżu Meksyku.

Obiekt o średnicy blisko 10 kilometrów uderzył w terytorium dzisiejszego Meksyku około 66 milionów lat temu, pozostawiając po sobie krater Chicxulub o średnicy 145 kilometrów. Zdaniem badaczy z Southwest Research Institute w Kolorado była to ciemna asteroida. Miała ona spowodować wyginięcie nieptasich dinozaurów na Ziemi.

Najnowsze badanie sugeruje, że asteroida nadleciała z zewnętrznych krańców głównego pasa planetoid Układu Słonecznego, który znajduje się między Marsem a Jowiszem. Jest to miejsce, w którym znajduje się wiele ciemnych asteroid, czyli skał, które ze względu na swój skład chemiczny są znacznie ciemniejsze od innych tego typu obiektów.

­- Miałem podejrzenie, że zewnętrzna część pasa asteroid - tam znajdują się ciemne prymitywne asteroidy - może być ważnym źródłem ziemskich impaktorówmówił David Nesvorny, który przewodniczył badaniom nad kraterem Chicxulub.

W przeszłości pojawiało się wiele hipotez na temat tego, jaki obiekt uderzył w Półwysep Jukatan, tworząc przy tym ogromny krater. Wszystkie jednak z czasem były obalane. Analiza geochemiczna krateru Chicxulub wykazała, że asteroida, która przyczyniła się do jego powstania, musiała w dużym stopniu składać się z węgla. To z kolei oznaczałoby, że musiała być to ciemna asteroida.

Model komputerowy pomógł rozwiązać zagadkę

Do najnowszego badania wykorzystano model komputerowy, który pozwolił oszacować, ile asteroid wydostaje się z pasa, zmierzając w stronę Ziemi i czy jest możliwym, by taki obiekt trafił w naszą planetę. Symulacja objęła setki milionów lat i według modelu i wykazała, że asteroida o średnicy około 10 kilometrów mogła trafić w Ziemię raz na 250 milionów lat, czyli 5 razy częściej niż wcześniej sądzono.

Szacuje się, że krater Chicxulub powstał 66 milionów lat temu i jest to jedyny taki przypadek, który zaistniał w ciągu ostatnich 250 milionów lat. Wszystko wskazuje więc na to, że to faktycznie asteroida z pasa planetoid przyczyniła się do powstania serii kataklizmów, które to pozbawiły dinozaury życia.

Co więcej, ciemne asteroidy stanowią połowę wszystkich obiektów, które opuszczają pas planetoid. Jessica Noviello z NASA uważa, że naukowcy wykonali kawał dobrej roboty.

- To po prostu świetny artykuł. Myślę, że badacze przedstawili dobry argument, dlaczego impaktor odpowiedzialny za krater Chicxulub mógł pochodzić właśnie z tego miejsca w Układzie Słonecznym.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (94)
Zobacz także