To ten obiekt zabił dinozaury. Tajemnica krateru Chicxulub rozwiązana

To ten obiekt zabił dinozaury. Tajemnica krateru Chicxulub rozwiązana

Asteroida, uderzenie asteroidy w Ziemię
Asteroida, uderzenie asteroidy w Ziemię
Źródło zdjęć: © Getty Images | All About Space Magazine
10.08.2021 07:06

Naukowcy twierdzą, że wiedzą, jaki obiekt stoi za wybiciem nieptasich dinozaurów. To odkrycie rozwiewa także tajemnicę ogromnego krateru Chicxulub znajdującego się na wybrzeżu Meksyku.

Obiekt o średnicy blisko 10 kilometrów uderzył w terytorium dzisiejszego Meksyku około 66 milionów lat temu, pozostawiając po sobie krater Chicxulub o średnicy 145 kilometrów. Zdaniem badaczy z Southwest Research Institute w Kolorado była to ciemna asteroida. Miała ona spowodować wyginięcie nieptasich dinozaurów na Ziemi.

Najnowsze badanie sugeruje, że asteroida nadleciała z zewnętrznych krańców głównego pasa planetoid Układu Słonecznego, który znajduje się między Marsem a Jowiszem. Jest to miejsce, w którym znajduje się wiele ciemnych asteroid, czyli skał, które ze względu na swój skład chemiczny są znacznie ciemniejsze od innych tego typu obiektów.

­- Miałem podejrzenie, że zewnętrzna część pasa asteroid - tam znajdują się ciemne prymitywne asteroidy - może być ważnym źródłem ziemskich impaktorówmówił David Nesvorny, który przewodniczył badaniom nad kraterem Chicxulub.

W przeszłości pojawiało się wiele hipotez na temat tego, jaki obiekt uderzył w Półwysep Jukatan, tworząc przy tym ogromny krater. Wszystkie jednak z czasem były obalane. Analiza geochemiczna krateru Chicxulub wykazała, że asteroida, która przyczyniła się do jego powstania, musiała w dużym stopniu składać się z węgla. To z kolei oznaczałoby, że musiała być to ciemna asteroida.

Model komputerowy pomógł rozwiązać zagadkę

Do najnowszego badania wykorzystano model komputerowy, który pozwolił oszacować, ile asteroid wydostaje się z pasa, zmierzając w stronę Ziemi i czy jest możliwym, by taki obiekt trafił w naszą planetę. Symulacja objęła setki milionów lat i według modelu i wykazała, że asteroida o średnicy około 10 kilometrów mogła trafić w Ziemię raz na 250 milionów lat, czyli 5 razy częściej niż wcześniej sądzono.

Szacuje się, że krater Chicxulub powstał 66 milionów lat temu i jest to jedyny taki przypadek, który zaistniał w ciągu ostatnich 250 milionów lat. Wszystko wskazuje więc na to, że to faktycznie asteroida z pasa planetoid przyczyniła się do powstania serii kataklizmów, które to pozbawiły dinozaury życia.

Co więcej, ciemne asteroidy stanowią połowę wszystkich obiektów, które opuszczają pas planetoid. Jessica Noviello z NASA uważa, że naukowcy wykonali kawał dobrej roboty.

- To po prostu świetny artykuł. Myślę, że badacze przedstawili dobry argument, dlaczego impaktor odpowiedzialny za krater Chicxulub mógł pochodzić właśnie z tego miejsca w Układzie Słonecznym.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)