Sprawdź swoją wiedzę o bezpieczeństwie w sieci - rozwiąż test

Sprawdź swoją wiedzę o bezpieczeństwie w sieci - rozwiąż test

Sprawdź swoją wiedzę o bezpieczeństwie w sieci - rozwiąż test
Źródło zdjęć: © bezpieczniejwsieci.org
15.02.2011 15:11, aktualizacja: 15.02.2011 15:31

Internautów na świecie ciągle przybywa. Liczba użytkowników globalnej sieci przekroczyła już 2 mld. Również w Polsce korzystanie z sieci już dawno stało się codziennością. Połowa Polaków deklaruje, że posiada...

Internautów na świecie ciągle przybywa. Liczba użytkowników globalnej sieci przekroczyła już 2 mld. Również w Polsce korzystanie z sieci już dawno stało się codziennością. Połowa Polaków deklaruje, że posiada dostęp do internetu, a ten niestety oprócz dobrodziejstw niesie ze sobą także zagrożenia.

W sieci czyhają rozmaite niebezpieczeństwa, z czego każdy internauta powinien zdawać sobie sprawę. Ataki przeprowadzane przez internet stały się na tyle powszechne, że korzystanie z komputera bez odpowiedniej ochrony jest bardzo ryzykowne. Pamiętajmy, że to okazja czyni złodzieja. Brak odpowiednich zabezpieczeń można porównać do pozostawienia domu z drzwiami otwartymi na oścież.

Uważasz, że wiesz wszystko o bezpieczeństwie w internecie?

Czy Polacy są świadomi zagrożeń w sieci? Z ubiegłorocznego raportu BezpieczniejwSieci.org, badającego poziom wiedzy Polaków o bezpieczeństwie internetowym wynika, że aż 60. ankietowanych internautów uważa programy antywirusowe za niezbędny środek bezpieczeństwa internetowego. Niestety wielu polskich internautów nie zachowuje podstawowych reguł bezpieczeństwa w sieci. Aż dwie trzecie z nich wchodzi na potencjalnie szkodliwe witryny, pobiera pliki z mało wiarygodnych źródeł, otwiera załączniki do wiadomości e-mail od nieznanych nadawców i nie sprawdza zabezpieczeń wpisując poufne dane. Te ostatnie mają nam zagwarantować m.in. bezpieczeństwo naszych transakcji.

Bankowość elektroniczna, sklepy internetowe, serwisy aukcyjne, poczta elektroniczna, internetowe biura obsługi klienta –. wszędzie tam podajemy dane osobowe, identyfikatory, loginy i hasła. Należy się zastanowić, jakie konsekwencje dla nas mogłoby mieć przechwycenie tych danych przez nieuprawnione osoby. Podsłuchanie niezaszyfrowanej sesji wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne, dlatego zawsze należy zwracać uwagę czy serwis WWW, do którego się logujemy jest zabezpieczony certyfikatem SSL - zapewniającym ochronę naszych prywatnych danych.

Uważasz, że wiesz wszystko o bezpieczeństwie w internecie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)