Sprawa bez precedensu. SI będzie bronić oskarżonego w sądzie
Sztuczna inteligencja ma pomóc oskar żonemu bronić się w jego sprawie przed amerykańskim sądem. Pierwsza taka sprawa ma mieć miejsce już w lutym br.
O bezprecedensowej sprawie napisał New Scientist. Specjalnie przygotowany algorytm pomoże oskarżonemu przygotować się do obrony przed sądem. W tym celu będzie uczyć go odpowiadać na pytania, w podobny sposób, w jaki prawnicy przygotowują oskarżonych do zeznań. Pierwsza sprawa, w której oskarżony wspomoże się sztuczną inteligencją ma mieć miejsce w przyszłym miesiącu przed amerykańskim sądem.
W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja niezwykle się rozwinęła. Nikogo już nie dziwili, że algorytmy piszą poezję, kod komputerowy, a nawet eseje na studia. Wraz z każdą nową iteracją wypuszczanych programów możliwości SI rosły, a ostatnio bardzo głośno zrobiło się w związku ze sztuką tworzą przez algorytmy. Najlepszym przykładem jest SI stworzona przez OpenAI. Firma początkowo opracowała system do prostych zadań związanych m.in. z tłumaczeniami, ale szybko się okazało, że jego potencjał jest o wiele większy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek
Teraz inna firma, DoNotPay ogłosiła, że ich algorytm będzie w stanie pomóc bronić się oskarżonym przez sądem w prostych sprawach. Zdaniem DoNotPay sztuczna inteligencja bez problemu pomoże w sprawie dotyczącej przekroczenia prędkości, która ma zostać rozpatrzona przed amerykańskim sądem w luty. Dane oskarżonego oraz sprawy nie zostały ujawnione przez firmę, ale wiadomo, że oskarżony kwestionuje otrzymany mandat.
Sztuczna inteligencja jako alternatywa dla prawników?
Założona w 2015 roku firma DoNotPay szkoli algorytm sztucznej inteligencji, którego celem jest pomaganie osobom prywatnym w walce z dużymi organizacjami. Sztuczna inteligencja ma pomagać wygrywać m.in. sprawy dotyczące nakładanie niewłaściwych opłat czy mandatów za parkowanie. Według firmy, większość tych spraw jest do wygrania dla osób fizycznych, ale odwołania są odrzucane, ponieważ oskarżonych nie stać na wysokie opłaty prawne lub nie mają czasu i środków na walkę z biurokracją.
Rozwiązanie DoNotPay ma być łatwe w użyciu oraz o wiele tańsze niż profesjonalna pomoc prawna. Producent zapewnia jednak, że mimo to będzie skutecznie bronić obywateli walczących w sądzie w prostych sprawach. W lutym odbędzie się pierwsza sprawa z udziałem sztucznej inteligencji i jeśli się nie powiedzie to DoNotPay jest gotowy wziąć na siebie wszystkie opłaty sądowe oraz zapłaci mandat. Jeśli jednak się uda, będzie to ogromne zwycięstwo sztucznej inteligencji, które ustanowi ciekawy precedens.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech