Spójrz w niebo. Zobaczysz tam znany kształt
18.11.2023 08:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nadchodzi okres, w którym będziemy mogli oglądać na niebie przeloty dobrze znanego obiektu. Tej jesieni będziemy mieli wiele okazji do zaobserwowania na niebie przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Jesienne wieczory w 2023 r. miłośnikom obserwacji nocnego nieba upłyną pod znakiem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W listopadzie i grudniu bieżącego roku będziemy mieli wiele okazji do obserwacji przelotów ISS nad Polską.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to pierwsza stacja kosmiczna, która została wybudowana z założenia przy współudziale wielu państw. Obecnie składa się ona z 16 głównych modułów. Pierwsze jej moduły trafiły na orbitę w 1998 r. W 2000 r. wysłano na nią pierwszą stałą załogę, która na niej zamieszkała.
ISS służy naukowcom m.in. do prowadzenia badań w warunkach mikrograwitacji. Stacja okrąża Ziemię co 90 minut. Dzięki temu, że jest to obiekt duży, a jej moduły baterii słonecznych odbijają dużo światła słonecznego, jest ona widoczna z Ziemi jako obiekt poruszający się na niebie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ISS widoczna nad Polską dwukrotnie
W sobotę 18 listopada Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna nad dwukrotnie. Jak podaje redakcja serwisu Nocne Niebo, początek jej przelotu będzie miał miejsce o godz. 17:28:41. Jego koniec przypada na godzinę 17:30:39. Maksymalna wysokość lotu ma osiągnąć 13 stopni.
Drugi przelot ISS będzie trudniejszy do zaobserwowania, ponieważ będzie wyraźnie krótszy. Z terytorium Polski stacja będzie widziana od 19:03:14 do godz. 19:03:36. Maksymalna wysokość obiektu ma wynieść 12 stopni. Konieczne będzie więc dokładne przygotowanie się do obserwacji, by nie przegapić okazji na zaobserwowanie ISS nad głowami.
Przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą odbywać się regularnie. Początek serii przelotów widocznych z terytorium Polski przypadł na wieczór 17 listopada. Stacja widoczna będzie do 7 grudnia 2023 r.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski