Spektakularne zniszczenie. Rosyjski 2S4 Tulipan nie miał szans

Spektakularne zniszczenie. Rosyjski 2S4 Tulipan nie miał szans

rosyjski 2S4 Tulipan
rosyjski 2S4 Tulipan
Źródło zdjęć: © Armies Power
Mateusz Tomczak
07.05.2023 09:31, aktualizacja: 07.05.2023 11:18

Drony kamikaze w rękach ukraińskich żołnierzy potrafią siać spustoszenie w rosyjskich szeregach. Tym razem zniszczony został moździerz samobieżny 2S4 Tulipan wykorzystywany przez armię Putina na okupowanych terenach. Wyjaśniamy, jak do tego doszło i do czego służy Rosjanom ten sprzęt.

Udaną akcję przeprowadzili żołnierze 72. ukraińskiej samodzielnej brygady zmechanizowanej. W sieci pojawiło się nagranie potwierdzające, że do ataku na rosyjski sprzęt użyto drona kamikaze. Uwagę zwraca tutaj nie tylko widowiskowy sposób wyeliminowania celu, ale również fakt, że bezzałogowiec z doczepionym ładunkiem wybuchowym został wykorzystany na dystansie ok. 10 km.

To nie pierwszy utracony 2S4 Tulipan przez Rosjan

Nie jest tajemnicą, że drony kamikaze są wykorzystywane przez obydwie strony toczącego się konfliktu. Ukraińcy przeprowadzili przy ich pomocy wiele udanych ataków, ale pierwszy raz udało się wykorzystać drona kamikaze do zniszczenia tego rodzaju sprzętu wroga. Jednocześnie z danych systematycznie zbieranych przez portalu Oryx wynika, że w ogólnym rozrachunku to co najmniej dziewiąty rosyjski 2S4 Tulipan zniszczony od początku inwazji na Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest i co potrafi rosyjski 2S4 Tulipan?

2S4 Tulipan to ważny element rosyjskiej armii, największy z wykorzystywanych współcześnie moździerzy samobieżnych. Bazuje na holowanym moździerzu M240 i podwoziu gąsienicowym.

W kontekście możliwości i wyposażania 2S4 Tulipan należy wymienić przede wszystkim bardzo dużą siłą rażenia. Wykorzystywane są tu bowiem pociski o kal. aż 240 mm, których podstawowy wariant waży ok. 130 kg i zawiera ponad 30 kg ładunku wybuchowego. Do tego ma zasięg dochodzący do 10 km i może detonować się nie tylko w momencie uderzenia, ale też ze zwłoką.

Kaliber i waga pocisków przekładają się to jednak na jedną z większych wad 2S4 Tulipan. Nie wyróżnia się on szybkostrzelnością. Sam załadunek jednego pocisku zajmuje załodze ok. minutę, a niekiedy dochodzą do tego także inne czynności np. niezbędne do przestawienia moździerza w stan gotowości.

Mimo tego 2S4 Tulipan zapewnia Rosjanom wiele możliwości i wielokrotnie czynił straty wśród Ukraińców oraz ich infrastruktury. Bardzo duży kal. sprawia, że 2S4 Tulipan jest w stanie niszczyć nawet pojazdy opancerzone i ufortyfikowane pozycje, a także, co szczególnie dotkliwe dla ludności cywilnej, całe bloki mieszkalne.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie