Rosjanie nie mieli szans. Ukraińcy wykorzystali pociski rakietowe APKWS

Rosjanie nie mieli szans. Ukraińcy wykorzystali pociski rakietowe APKWS

Grafika koncepcyjna ilustrująca pojazd naziemny wystrzeliwujący rakietę APKWS.
Grafika koncepcyjna ilustrująca pojazd naziemny wystrzeliwujący rakietę APKWS.
Źródło zdjęć: © BAE Systems
Mateusz Tomczak
28.04.2023 11:43, aktualizacja: 28.04.2023 12:04

Do sieci trafiło nagranie pokazujące wykorzystanie systemów APKWS przez ukraińską armię. Precyzja tej broni może robić duże wrażenia. Wyjaśniamy, z jakiej technologii się bierze.

Pierwsze dostawy systemów APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) dla Ukrainy ogłoszono w sierpniu zeszłego roku. Zrobiły to Stany Zjednoczone. Na początku tego roku wyrzutnie dedykowane APKWS zdecydowały się przekazać także Niemcy. Chociaż korzystanie z tej broni przez Ukraińców nie było tajemnicą, to dopiero teraz pojawiło się pierwsze nagranie pokazujące wykorzystanie jej na froncie. Najprawdopodobniej w okolicach Nowej Kachowki.

Rosjanie zaatakowani przy pomocy APKWS

Na opublikowanym materie wideo możemy zobaczyć m.in. moment wystrzelenia pocisku rakietowego, najprawdopodobniej z wyrzutni umieszczonej na pojeździe HMMWV. Pokazane zostały również trafienia w cele.

O ile uderzenia w budynki nie wydają się wielkim osiągnięciem, warto zobaczyć końcówkę filmu. Widać na niej zniszczenie niewielkiej wieżyczki znajdującej się na wysokim słupie. To dowód na bardzo wysoką precyzję tej broni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

APKWS. Co to za broń?

APKWS bazuje na lepiej znanych systemach Hydra 70. Pociski rakietowe dedykowane APKWS zostały jednak znacząco zmodyfikowane. Chodzi tutaj głównie o dodaną przez firmę BAE Systems specjalną jednostkę z naprowadzaniem laserowym.

Półaktywna wiązka laserowa pozwala trafić cele (które muszą zostać oświetlone laserem) przy minimalnym zużyciu amunicji, ponieważ już przy pierwszym wystrzale. Nie zmienił się kaliber. To nadal 70 mm.

APKWS
APKWS© BAE Systems

Omawiane systemy były pierwotnie przeznaczone do lotnictwa, ale ich integracja z ukraińskimi samolotami byłaby dość trudnym zadaniem do wykonania. Od 2020 r., po odpowiednich korektach i eksperymentach producenta, możliwe jest wystrzelenie pocisków APKWS z platform naziemnych. Wyrzutnie mogą być instalowane np. na lekkich pojazdach kołowych, co zresztą zademonstrowali już Ukraińcy.

W przypadku wystrzeliwania pocisków APKWS w ten sposób (z ziemi) zasięg mieści się w przedziale ok. 3-4 km. Mobilność, niewielka waga, łatwość wykorzystania, a zarazem wysoka precyzja czynią z APKWS bardzo pomocą broń dla Ukraińców.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie