Spam w styczniu 2012: miłość, polityka i sport

Spam w styczniu 2012: miłość, polityka i sport

Spam w styczniu 2012: miłość, polityka i sport
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.02.2012 12:52, aktualizacja: 28.02.2012 14:47

Głównymi tematami wykorzystywanymi w styczniowych wysyłkach spamowych był dzień św. Walentego, wybory w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych, jak również zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

Lwia część spamu walentynkowego była rozprzestrzeniana za pośrednictwem programów partnerskich oferujących kwiaty, których uczestnicy otrzymują część zysku za każdego zwabionego klienta. Jednym z tradycyjnych rodzajów spamu o tej porze roku są szkodliwe wiadomości e-mail imitujące kartki walentynkowe. Użytkownicy powinni zachować szczególną ostrożność w stosunku do wszystkich kartek elektronicznych otrzymywanych od nieznajomych osób, szczególnie tych zawierających odsyłacze.

W pierwszym miesiącu 201. r. spamerzy aktywnie wykorzystywali nadchodzące wybory w Rosji i w Stanach Zjednoczonych. Wysyłki spamowe zawierały wiadomości namawiające do głosowania na potencjalnych kandydatów oraz niepochlebne filmy o ich konkurentach. Co ciekawe, mimo zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji, francuski spam pozbawiony był jakichkolwiek zabarwień politycznych. Warto dodać, że analitycy spamu z Kaspersky Lab nie spodziewają się spadku ilości spamu politycznego w nadchodzącym roku w porównaniu z 2011 rokiem.
Również temat sportowy okazał się “nośny”. dla oszustów. Igrzyska Olimpijskie 2012 stanowią przynętę wykorzystywaną przez „nigeryjskich” spamerów, którzy rozprzestrzeniają wiadomości zawierające fałszywe powiadomienia o wygranych na loteriach olimpijskich. Zaawansowani użytkownicy internetu bez trudu zidentyfikują je jako oszustwo, jednak ci mniej doświadczeni mogą łatwo dać się nabrać.

Źródła spamu

Dwoma największymi źródłami spamu pozostały Indie i Indonezja. Pierwszą trójkę zamknęła Korea Południowa, która w styczniu awansowała o dwa miejsca. Sześć pierwszych miejsc w rankingu najpopularniejszych źródeł spamu przypadło państwom z Azji i Ameryki Łacińskiej. Polska spadła w rankingu o jedno miejsce i zajmuje 9 lokatę. Z naszego kraju pochodziło w styczniu 201. r. 3 proc. globalnego spamu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)