SpaceX. Starship SN8 eksplodował podczas lądowania [Wideo]

SpaceX. Starship SN8 eksplodował podczas lądowania [Wideo]

SpaceX Starship SN8 wybuchł w czasie lądowania
SpaceX Starship SN8 wybuchł w czasie lądowania
Źródło zdjęć: © YouTube.com
10.12.2020 08:20, aktualizacja: 02.03.2022 19:26

Najnowszy model statku kosmicznego SN8 wykonał swój lot testowy na 12,5 metra. Niestety próba lądowania zakończyła się potężną eksplozją, co zarejestrowały kamery. Zobaczcie nagranie ze startu i krytycznego momentu.

9 grudnia 2020 roku odbył się pierwszy lot testowy Starship SN8, czyli pierwszego pełnowymiarowego prototypu statku kosmicznego, który zostanie wykorzystany w lotach załogowych na Marsa. Start był kilkakrotnie przekładany ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. 

I chociaż finalnie udało się wzlecieć na oczekiwaną wysokość (ponad 12 metrów), to lądowanie nie zakończyło się sukcesem. Poniżej możecie obejrzeć nagranie ze startu, a w 01:54:55 filmu następuje moment eksplozji. 

Starship | SN8 | High-Altitude Flight Test [Wideo]

Mimo eksplozji zespół SpaceX uznał test za udany, ponieważ SN8 zniósł się na oczekiwaną wysokość. Lot ten trwał 6 min i 42 sek. 

Starship SN8 - szczegóły techniczne

Jak wspomnieliśmy, Starship SN8 to pierwszy pełnowymiarowy prototyp statku kosmicznego, który w niedalekiej przyszłości ma spełnić marzenie Elona Muska i zabrać pierwszych ludzi na Marsa. Zbudowany został ze stali nierdzewnej 304L i wyposażono go w pełny zestaw elementów aerodynamicznych oraz trzy silniki Raptor.

To właśnie zachowanie tych silników w locie zostało przetestowane w czasie środowego lotu. Poza tym był to pierwszy pojazd tej wielkości, tak więc ważne było sprawdzenie jego możliwości aerodynamicznych oraz wykonywania manewrów przed lądowaniem. Więc chociaż wysokość, na jaką wzleciał SN8 może nie wydawać się imponująca, to SpaceX w czasie tego startu zebrała dane, których potrzebowała. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)