SpaceX. Satelity Starlink widoczne nad Polską przez najbliższe wieczory

SpaceX. Satelity Starlink widoczne nad Polską przez najbliższe wieczory
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Michał M

07.04.2020 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przemieszczające się świecące obiekty to nie UFO, ale satelity Elona Muska krążące nad polskim niebie. Już teraz i w ciągu kilku najbliższych wieczorów można będzie zobaczyć pas satelitów SpaceX Starlink.

Od zeszłego roku SpaceX, założone przez Elona Muska wystrzeliło już 360 satelitów Starlink, których celem będzie w przyszłości dostarczanie internetu w miejsca, gdzie do tej pory nie było to możliwe.

Satelity Starlink można obserwować w najbliższych dniach - najbardziej widoczne są wieczorami i rano. Dokładne informacje co do jasności i widoczności satelitów znajdziemy na dedykowanej stronie, na której można sprawdzić, kiedy Starlink pojawi się w danej szerokości geograficznej.

Dodatkowo można również zobaczyć trasę przelotu poszczególnych obiektów oraz na tle jakich konstelacji będzie widoczny. Jeśli będzie poszukiwać satelitów Starlink na niebie w najbliższym czasie, to możecie również zauważyć inny jasny punkt.

Będzie to Wenus - jeden z najjaśniejszych punktów na nocnym niebie. Planeta zachodzi około godziny 23:00. Od początku miesiąca można ją było obserwować na tle gromady Plejady. Wenus jest widoczna na niebie gołym okiem, ale dzisiaj może niknąć w blasku Różowej Księżyca, który w wzejdzie w pełni, jako Superksiężyc.

Mimo że satelity Starlink budzą wiele obaw w środowisku astronomów, to SpaceX planuje umieszczenie 12 tys. z nich na niskiej orbicie. Specjaliści mają wątpliwości przede wszystkim w związku z negatywnym wpływem na prowadzenie obserwacji astronomicznych. Mimo to Elon Musk nie jest jedynym, który ma plany stworzenia całych konstelacji sztucznych satelitów. Jedną z nich jest również OneWeb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)