SpaceX. Satelity Starlink widoczne nad Polską przez najbliższe wieczory

SpaceX. Satelity Starlink widoczne nad Polską przez najbliższe wieczory

SpaceX. Satelity Starlink widoczne nad Polską przez najbliższe wieczory
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Michał M
07.04.2020 13:35

Przemieszczające się świecące obiekty to nie UFO, ale satelity Elona Muska krążące nad polskim niebie. Już teraz i w ciągu kilku najbliższych wieczorów można będzie zobaczyć pas satelitów SpaceX Starlink.

Od zeszłego roku SpaceX, założone przez Elona Muska wystrzeliło już 360 satelitów Starlink, których celem będzie w przyszłości dostarczanie internetu w miejsca, gdzie do tej pory nie było to możliwe.

Satelity Starlink można obserwować w najbliższych dniach - najbardziej widoczne są wieczorami i rano. Dokładne informacje co do jasności i widoczności satelitów znajdziemy na dedykowanej stronie, na której można sprawdzić, kiedy Starlink pojawi się w danej szerokości geograficznej.

Dodatkowo można również zobaczyć trasę przelotu poszczególnych obiektów oraz na tle jakich konstelacji będzie widoczny. Jeśli będzie poszukiwać satelitów Starlink na niebie w najbliższym czasie, to możecie również zauważyć inny jasny punkt.

Będzie to Wenus - jeden z najjaśniejszych punktów na nocnym niebie. Planeta zachodzi około godziny 23:00. Od początku miesiąca można ją było obserwować na tle gromady Plejady. Wenus jest widoczna na niebie gołym okiem, ale dzisiaj może niknąć w blasku Różowej Księżyca, który w wzejdzie w pełni, jako Superksiężyc.

Mimo że satelity Starlink budzą wiele obaw w środowisku astronomów, to SpaceX planuje umieszczenie 12 tys. z nich na niskiej orbicie. Specjaliści mają wątpliwości przede wszystkim w związku z negatywnym wpływem na prowadzenie obserwacji astronomicznych. Mimo to Elon Musk nie jest jedynym, który ma plany stworzenia całych konstelacji sztucznych satelitów. Jedną z nich jest również OneWeb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)