Trwa ładowanie...
d116ss9

Elon Musk. Szósta seria satelitów Starlink trafiła na orbitę

Elon Musk skutecznie realizuje plan dostarczenia szerokopasmowego dostępu do taniego i bezprzewodowego internetu dla całego świata. W środę 18 marca rakieta Falcon 9 z misją Starlink-6 wyniosła na orbitę 60 nowych satelitów. Do końca roku ma ich być 720.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink.
Start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink. (East News, Fot: AP/Associated Press/East News)
d116ss9

Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Było to drugie podejście Space X do wysłania 60 satelitów na orbitę. Wcześniejsza próba odbyła się 15 marca, ale przerwano ją ze względu na zauważone problemy z pracą silników.

Misja Starlink-6

Satelity o łącznej wadze blisko 15 600 kg znajdowały się na szczycie rakiety. Po niecałych 15 minutach od startu odłączyły się od Faclon 9 i zostały umieszczone na wysokości około 230 km, czyli na niskiej orbicie okołoziemskiej.

d116ss9

Obecnie trwają prace mające na celu sprawdzenie działania wszystkich podzespołów. Jeśli zakończą się pomyślnie, satelity trafią na docelową wysokość 550 km. Będzie to możliwe za sprawą zamontowanych w nich silników jonowych. Łącznie z nowymi satelitami liczebność konstelacji Starlink wynosi 360.

Nagranie ze startu Falcon 9 można obejrzeć tutaj:

Internet od Elona Muska dla całego globu

Elon Musk planuje dostarczać szerokopasmowy internet do każdego zakątka na Ziemi. CEO Tesli i SpaceX zapowiedział, że uruchomi go, gdy na orbitę trafi około 1500 satelitów. Plany na ten rok obejmują umieszczenie 720 satelitów na orbicie.

d116ss9

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d116ss9

d116ss9