Trwa ładowanie...

SpaceX Crew-1 wraca na Ziemię. Oglądamy na żywo powrót statku kosmicznego

Crew Dragon to załogowy statek kosmiczny, zbudowany przez SpaceX. Po dostarczeniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną nowej zmiany astronautów, statek kończy misję określaną jako SpaceX Crew-1 i wraca na Ziemię z 4-osobową załogą. Możemy śledzić to wydarzenie na żywo.

Share
Astronauci wracają na ziemię na pokładzie statku Crew Dragon
Astronauci wracają na ziemię na pokładzie statku Crew DragonŹródło: NASA
d30p13f

Załogę SpaceX Crew-1 stanowią 4 osoby. To trzech Amerykanów (Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker) i Japończyk (Soichi Noguchi). 2 maja dobiega końca ich niemal półroczny pobyt na ISS.

Astronauci mieli wrócić na Ziemię wcześniej, 28 kwietnia, jednak warunki pogodowe uniemożliwiły bezpieczny powrót w tym terminie. Odłączenie statku Crew Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało przesunięte na 2 maja. Po trwającym około 6,5 godziny locie statek przedrze się przez atmosferę i wyląduje w oceanie.

Gdyby lot powrotny przebiegał zgodnie z pierwotnym planem, byłby znacznie dłuższy i mógłby trwać nawet 18 godzin, podczas których statek wykonywałby na orbicie manewry, potrzebne do bezpiecznego wejścia w atmosferę i wylądowania w odpowiednim miejscu.

d30p13f

Co istotne, dzięki silnikom manewrowym Crew Dragon może - podczas powrotu na Ziemię - wybrać jedno z kilku dostępnym miejsc lądowania (a właściwie wodowania) na wodach otaczających Florydę. Daje to możliwość wyboru lokalizacji z najlepszymi warunkami pogodowymi.

Lądowanie jest wyjątkowe - oznacza pomyślny finał załogowej misji, realizowanej przy pomocy statku kosmicznego, zbudowanego przez prywatną firmę. To epokowe wydarzenie możemy śledzić na żywo dzięki udostępnionej przez NASA transmisji.

NASA Live: Official Stream of NASA TV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30p13f

Podziel się opinią

Share
d30p13f
d30p13f
Więcej tematów