SpaceX Crew-1 wraca na Ziemię. Oglądamy na żywo powrót statku kosmicznego

SpaceX Crew-1 wraca na Ziemię. Oglądamy na żywo powrót statku kosmicznego

Astronauci wracają na ziemię na pokładzie statku Crew Dragon
Astronauci wracają na ziemię na pokładzie statku Crew Dragon
Źródło zdjęć: © NASA
Łukasz Michalik
02.05.2021 08:21

Crew Dragon to załogowy statek kosmiczny, zbudowany przez SpaceX. Po dostarczeniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną nowej zmiany astronautów, statek kończy misję określaną jako SpaceX Crew-1 i wraca na Ziemię z 4-osobową załogą. Możemy śledzić to wydarzenie na żywo.

Załogę SpaceX Crew-1 stanowią 4 osoby. To trzech Amerykanów (Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker) i Japończyk (Soichi Noguchi). 2 maja dobiega końca ich niemal półroczny pobyt na ISS.

Astronauci mieli wrócić na Ziemię wcześniej, 28 kwietnia, jednak warunki pogodowe uniemożliwiły bezpieczny powrót w tym terminie. Odłączenie statku Crew Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało przesunięte na 2 maja. Po trwającym około 6,5 godziny locie statek przedrze się przez atmosferę i wyląduje w oceanie.

Gdyby lot powrotny przebiegał zgodnie z pierwotnym planem, byłby znacznie dłuższy i mógłby trwać nawet 18 godzin, podczas których statek wykonywałby na orbicie manewry, potrzebne do bezpiecznego wejścia w atmosferę i wylądowania w odpowiednim miejscu.

Co istotne, dzięki silnikom manewrowym Crew Dragon może - podczas powrotu na Ziemię - wybrać jedno z kilku dostępnym miejsc lądowania (a właściwie wodowania) na wodach otaczających Florydę. Daje to możliwość wyboru lokalizacji z najlepszymi warunkami pogodowymi.

Lądowanie jest wyjątkowe - oznacza pomyślny finał załogowej misji, realizowanej przy pomocy statku kosmicznego, zbudowanego przez prywatną firmę. To epokowe wydarzenie możemy śledzić na żywo dzięki udostępnionej przez NASA transmisji.

NASA Live: Official Stream of NASA TV

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)