SpaceX buduje ogromny, pływający port kosmiczny [Zdjęcia]

Jedna z platform SpaceX, która zostanie przekształcona w port kosmiczny
Jedna z platform SpaceX, która zostanie przekształcona w port kosmiczny
Źródło zdjęć: © Twitter.com, NASA | Brady Kenniston

25.01.2021 07:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk od dawna wspomina o tym, że wysłanie ludzi na Marsa jest jego największym marzeniem. Najprawdopodobniej również w tym celu SpaceX zakupiło dwie platformy wiertnicze, które zostaną przekształcone w ogromny, pływający port kosmiczny.

O tym, że firma Elona Muska zakupiła dwie platformy wiertnicze, media donosiły już jakiś czas temu. SpaceX nazwał je Fobos i Deimos, na cześć dwóch księżyców Marsa, co dodatkowo wskazuje na to, że będą one wykorzystywane do obsługi startów rakiet Super Heavy, mających wziąć udział w misjach na Czerwoną Planetę. 

Dzięki zdjęciom, które zostały opublikowane pod koniec zeszłego tygodnia, możemy zobaczyć skalę nowo budowanego pływającego portu kosmicznego. Jak zauważył fotograf NASA Jack Beyer, obie platformy otrzymały już tabliczki ze swoimi nowymi "imionami". 

Przekształcanie platform wiertniczych jako sposobu na uruchomienie statku kosmicznego było od jakiegoś czasu częścią planów SpaceX. Elon Musk wspominał o tym nawet w jednym ze swoich tweetów w czerwcu 2020 roku. 

- Musimy być wystarczająco daleko, aby nie zawracać sobie głowy gęsto zaludnionymi obszarami. Start i lądowanie nie są subtelne - przyznał Elon Musk na Twitterze 16 czerwca br. - Ale ważne jest, by można było się dostać do portu kosmicznego łodzią.

Na razie jednak nie wygląda na to, by SpaceX już rozpoczęło prace mające na celu przekształcenie platform w porty kosmiczne. Jednak biorąc pod uwagę, jak ważne dla Muska są marsjańskie misje, możemy się spodziewać, że nastąpi to w niedalekiej przyszłości. 

Pływające porty kosmiczne już niedługo mogą stać się o wiele powszechniejsze. Podobny projekt realizują również Chiny, które w ostatnich latach coraz aktywniej eksplorują kosmos. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także