Chiny budują pływający port kosmiczny. Posłuży do startów i konserwacji rakiet
Chiny budują pływający port kosmiczny, aby wystrzelić rakiety u wybrzeży miasta Haiyang. Jest to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć tego typu.
13.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak donosi Universe Today, Eastern Aerospace Port jest budowany przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), największego kontrahenta w dziedzinie obronności Chin. Pływający port posłuży zarówno w czasie startów mniejszych rakiet, jak i będzie wykorzystywany do budowy i konserwacji rakiet, satelitów i innych pojazdów kosmicznych.
Wang Xiaojun, szef Chińskiej Akademii Technologii Pojazdów Startowych (CALT), działającej w ramach CASC, zauważył, że poczyniono "znaczne postępy" w budowie portu. Jednak pierwszy start z morza miał już w tym kraju miejsce. Rakieta Long 11 wystartowała z platformy na Morzu Żółtym w czerwcu 2019 roku, wynosząc na orbitę satelity monitorujące pogodę.
Według SpaceNews, do kolejnego statu z pływającego portu kosmicznego Chiny będą gotowe pod koniec tego roku. Jak wskazują eksperci, wystrzelenie rakiet z morza ma wiele zalet. Przede wszystkim jednak jest bezpieczniejsze - w razie awarii poszczególne elementy rakiety spadną do wody, dzięki czemu skala zniszczeń jest znacznie mniejsza.
Przykładem może być rakieta Long March 4B wystrzelona na początku tego tygodnia. Kiedy jeden z jej silników spadł na Ziemię, eksplodował w ogromnej chmurze pomarańczowego dymu niedaleko szkoły. Pływające platformy umożliwiają przeprowadzenie startów z dala od zaludnionych obszarów.
Pływający port kosmiczny w Chinach nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Również SpaceX, firma Elona Muska jest zainteresowana budową podobnej platformy startowej. Sądząc po ofertach pracy, które pojawiły się na stronie SpaceX w czerwcu tego roku, prace nad pływającym portem kosmicznym już trwają.