Sony a65 i a77 - nowe aparaty z półprzezroczystym lustrem
Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu dwóch nowych modeli aparatów opartych na technologii półprzezroczystego lustra, wyposażonych w gniazdo bagnetowe typu A i przeznaczonych dla zaawansowanych fotoamatorów i pasjonatów fotografii.
24.08.2011 | aktual.: 22.09.2011 10:37
Wprowadzone przez Sony ulepszenia technologii półprzezroczystego lustra (Translucent Mirror Technology) sprawiły, że aparaty SLT-A7. (α77 - alfa 77) i SLT-A65 (α65 - alfa 65) są obecnie najszybszymi urządzeniami z wymienną optyką w swojej klasie. Oba modele mają nowy, wygodnie ukształtowany uchwyt i nowy układ przycisków sterujących. Ułatwia to bezwzrokową obsługę aparatu podczas kontrolowania obrazu w wizjerze XGA OLED Tru-Finder.
Model α77. będący następcą lustrzanki α700, cechuje się ponadto lepszymi parametrami i wzmocnioną konstrukcją, stworzoną z myślą o zdjęciach w niesprzyjających warunkach.
Szybkość fotografowania
Aparat α7. wyróżnia się dużą szybkością zdjęć seryjnych przy zachowaniu ciągłości pracy systemu AF: w ciągu sekundy może wykonać 12 fotografii w pełnej rozdzielczości, przy stale działającej automatyce ostrości opartej na wykrywaniu fazy. Model α65 osiąga szybkość do 10 kl./s, przewyższając tym samym praktycznie wszystkie aparaty klasy zaawansowanej.
Dzięki nowo opracowanemu, 19-polowemu autofokusowi z 1. czujnikami krzyżowymi (α65: 15 pól i 3 czujniki krzyżowe), system śledzenia ostrości obiektów działa obecnie jeszcze szybciej i dokładniej, umożliwiając utrzymanie ostrości na wybranym, poruszającym się obiekcie, nawet jeśli zostanie on na chwilę zasłonięty przez inny obiekt.
Do zwiększenia szybkości działania przyczynia się ponadto nowa, elektroniczna pierwsza kurtyna migawki, której wyzwolenie następuje z opóźnieniem tylko 0,0. sekundy.
Jakość obrazu i możliwości
Aparaty α7. i α65 są wyposażone w nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela.
Przetwornik obrazu ściśle współpracuje z najnowszą wersją procesora obrazu Sony BIONZ, przystosowaną do szybkiego przetwarzania ogromnych ilości danych z nowej matrycy. Producent gwarantuje w związku z tym nie tylko niezwykłą szybkość wykonywania zdjęć, lecz również nieskazitelną jakość obrazu oraz niski poziom szumów na fotografiach i filmach Full HD.
Zakres czułości, wynoszący od ISO 10. do ISO 16 000 można w modelu α77 w razie potrzeby rozszerzyć do ISO 50. Przy najwyższych czułościach obydwa aparaty cyfrowe pozwalają z kolei na zamrożenie akcji w sporcie przez nastawienie bardzo krótkiego czasu migawki lub na wykonanie nastrojowych zdjęć o niskim poziomie szumów bez włączania lampy błyskowej. Małe czułości ISO idealnie sprawdzają się w parze z długimi czasami naświetlania, na przykład przy fotografowaniu płynącej wody.
W obu aparatach zastosowano wizjer elektroniczny XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości 235. tys. punktów. Pokrywa on 100% pola klatki i zapewnia jasny, szczegółowy i kontrastowy obraz, a jego szerokie pole widzenia dorównuje wielu profesjonalnym wizjerom optycznym.
Użytkownik ma do wyboru pięć trybów wyświetlania informacji o zdjęciach; może też na bieżąco sprawdzać w wizjerze Tru-Finder efekty zmian ekspozycji, balansu bieli i innych ustawień. Dostępna jest także funkcja powiększania środkowego fragmentu obrazu.
Naciskając jeden przycisk, można włączyć funkcję inteligentnego telekonwertera, wyświetlającą w powiększeniu obraz ze środkowej części matrycy. Pozwala to na dokładne sprawdzenie obrazu w wizjerze i wykonanie 12-megapikselowych zdjęć powiększonych cyfrowo w skali 1,4. lub 6-megapikselowych powiększonych 2x.
Kompozycję zdjęć i filmów można również dobierać i sprawdzać na uchylnym, 3-calowym (7,5 cm) wyświetlaczu Xtra Fine LCD o rozdzielczości 92. tys. punktów, który dzięki technologii TruBlack cechuje się dobrą szczegółowością i wysokim poziomem kontrastu. W modelu α77 zastosowano ekran regulowany w trzech punktach. Można go dowolnie odchylać i obracać, co znakomicie ułatwia zdjęcia z różnych perspektyw. Wyświetlacz modelu α65 umożliwia regulację w dwóch punktach.
Filmy Full HD
Wprowadzona w pierwszych aparatach Sony z półprzezroczystym lustrem funkcja nagrywania filmów Full HD z szybkim systemem AF jest również dostępna w modelach α77 i α65. System wykrywania fazy utrzymuje ostrość na filmowanym obiekcie, nawet jeśli pozostaje on w ruchu. Kolejną nowością w aparatach cyfrowych z matrycą APS-C, stanowiącą odzwierciedlenie rozwoju formatu AVCHD do wersji 2.0, jest tryb nagrywania filmu Full HD w formacie 50p (progresywnym). Chcąc uzyskać „kinowy” klimat filmu, można także włączyć tryb 25p. Dodatkowe twórcze możliwości daje funkcja ręcznego nastawiania ostrości oraz dobrze znane użytkownikom lustrzanek tryby ekspozycji P/A/S/M.
α77
Model α7. jest naturalnym następcą lustrzanki α700. Jego wyposażenie obejmuje dwa pokrętła sterujące ułatwiające intuicyjną obsługę oraz osobny, górny wyświetlacz LCD z danymi. Dla zwiększenia trwałości, wytrzymałości i lekkości, ścianki obudowy wykonano ze stopu magnezu. Najważniejsze elementy sterujące zabezpieczono przed działaniem kurzu i wilgoci. Podobne zabezpieczenia zastosowano także w nowym obiektywie SAL1650, w dedykowanym do modelu α77 gripie do zdjęć w układzie pionowym VG-C77AM oraz w lampie błyskowej HVL-F43AM.
O solidności aparatu świadczy także nowy, obliczony na 15. 000 cykli mechanizm migawki, którego minimalny czas otwarcia wynosi tylko 1/8000 s (1/250 s przy synchronizacji z lampą błyskową). Wbudowany odbiornik GPS umożliwia automatyczny zapis danych geolokalizacyjnych w fotografiach i ujęciach filmowych.
Aparaty Sony α7. i α65 będą dostępne od października 2011 r.