Sonda Solar Orbiter wyruszyła, by zbadać Słońce. Zobacz wideo ze startu misji NASA i ESA

W poniedziałek 10 lutego rozpoczęła się misja sondy Solar Orbiter. Statek dokładniej niż kiedykolwiek zbada heliosferę, a także pozwoli ekspertom poznać odpowiedzi na pytania dotyczące oddziaływania Słońca na Ziemię. Poniżej można zobaczyć wideo ze startu.

Sonda Solar Orbiter wyruszyła, by zbadać Słońce. Zobacz wideo ze startu misji NASA i ESA
Źródło zdjęć: © Youtube.com

10.02.2020 | aktual.: 10.02.2020 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska rakieta Atlas V 411 wystartowała z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie w poniedziałek o godzinie 6:03 czasu polskiego, wynosząc na orbitę wokół Słońca europejską sondę Solar Orbiter. Na pierwsze użyteczne raporty ze wspólnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i amerykańskiej NASA, eksperci będą musieli poczekać do listopada 2021 roku. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu nie zabrakło także polskiego akcentu.

Sonda Solar Orbiter zbliży się do Słońca na odległość bliższą, niż kiedykolwiek było to możliwe (42 mln km). Eksperci z NASA i ESA za pomocą 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych na pokładzie sondy, planują poznać poziom energii, dynamikę i strukturę magnetosfery Słońca. Misja pozwoli także określić cechy, dynamikę i interakcje zachodzące pomiędzy plazmą słoneczną, polem magnetycznym a cząsteczkami obecnymi na obszarach heliosfery położonych blisko Słońca. Naukowcy zbadają także zależność między powierzchnią gwiazdy, jej koroną i wewnętrznym obszarem heliosfery. Masa Solar Orbiter to około 1800 kilogramów.

Cały lot przebiegł bez problemów, a statek został wypuszczony przez górny stopień rakiety 53 minuty po starcie. Poniżej można zobaczyć nagranie ze startu.

W celu osiągnięcia odpowiedniej prędkości, Solar Orbiter wykorzysta grawitację mijanej po drodze Wenus (asysta grawitacyjna). W związku z tym, iż statek zbliży się do Słońca na odległość 42 mln kilometrów, wrażliwa na wysokie temperatury aparatura ukryta jest za masywną osłoną termiczną.

12 sierpnia 2018 roku w kierunku Słońca wystrzelono inną sondę. Statek Parker Solar Probe od tamtego czasu już trzykrotnie znalazł się w rekordowej odległości 24,8 mln km od gwiazdy, dostarczając na jej temat wielu interesujących faktów. Pomimo że Solar Orbiter nie zbliży się aż tak blisko do Słońca, naukowcy są przekonani, że sonda pozwoli im na jeszcze dokładniejsze zbadanie gwiazdy.

Cała misja Solar Orbiter potrwa przynajmniej do grudnia 2025 roku. Jej całkowity koszt szacowany jest na około miliard euro.

wiadomościsłońcesonda kosmiczna
Komentarze (3)