Sonda Hope przesłała pierwsze zdjęcie Marsa. "Przełomowy moment w historii"

Zdjęcie zrobione przez sondę Hope
Zdjęcie zrobione przez sondę Hope
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

15.02.2021 08:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich opublikowała w niedzielę pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Hope, która w zeszłym tygodniu wylądowała na Czerwonej Planecie.

- Transmisja pierwszego obrazu Marsa z sondy Hope jest przełomowym momentem w naszej historii i oznacza, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do narodów zaangażowanych w eksplorację kosmosu - napisał na Twitterze szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan. 

Przesłane zdjęcie zostało zrobione z 25 tys. km nad powierzchnią planety. 

Misja ZEA jest jedną z trzech, które od tego miesiąca będą badać Czerwoną Planetę. W zeszłym tygodniu wylądowała również chińska misja, a już 18 lutego wyląduje łazik NASA Perseverance - najbardziej zaawansowana misja marsjańska do tej pory. 

Misja ZEA dotarła na Marsa na początku zeszłego tygodnia. Jak podkreśla Mohamed bin Zayed Al Nahyan, "mamy nadzieję, że misja doprowadzi do nowych odkryć dotyczących Marsa, które przyniosą korzyści ludzkości".

Podróż Hope trwała ok. 7 miesięcy, by dotrzeć na Czerwoną Planetę. Agencja ZEA zaplanowała, że ​​będzie orbitować wokół Czerwonej Planety przez cały rok marsjański (około dwóch ziemskich lat), badając atmosferę planety.

Jej zadaniem będzie pozyskanie informacji m.in. na temat pogody panującej na Marsie oraz przebadanie, w jaki sposób zjawiska pogodowe, powodują uciekanie powietrza marsjańskiego w przestrzeń kosmiczną. 

Sonda Hope jest owocem współpracy Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej na Uniwersytecie w Kolorado. Jest to debiut inżynierów ZEA, którzy są odpowiedzialni za stworzenie sondy i trzeba przyznać, że jest on bardzo udany. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)