Sojuz-FG poleciał po raz ostatni. Oglądaj start rakiety na żywo

Sojuz-FG poleciał po raz ostatni. Oglądaj start rakiety na żywo
Źródło zdjęć: © East News | JJ Arnold
Bolesław Breczko

25.09.2019 10:58, aktual.: 25.09.2019 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rakieta Sojuz-FG poleciała dziś (25.09) po raz siedemdziesiąty i zarazem ostatni. Będzie to też ostatni start z kompleksu startowego nr 1 kosmodromu Bajkonur, zwanego również wyrzutnią Gagarina. Rakieta zawiezie trzech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-15, którym załoga poleci na Międzynarodowa Stację Kosmiczną, znajdzie się pierwszy astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Hazzaa Al Mansoori. Rakieta wystartowała dziś (środa, 25 września) o godzinie 15.57. Relację na żywo można oglądać na kanale NASA na YouTubie:

Kosmiczna legenda

Rakieta Sojuz-FG swój pierwszy start zaliczyła w 2001 roku i latała przez kolejne 18 lat, pomimo że od początku miała być tylko rozwiązaniem pomostowym pomiędzy Sojuzem-U z lat 60-tych a Sojuzem-2, który miał być jej następcą. Ponieważ NASA bała się wykorzystać nowego i nieprzetestowanego Sojuza-2 do misji załogowych, powstał Sojuz-FG, który był zmodernizowanym Sojuzem-U. Była to jedyna rosyjska rakieta zdolna wynosić załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a od 2011 jedyna rakieta w ogóle, która była wykorzystywana do tego zadania.

Pomimo komputeryzacji większości dziedzin życia i nauki w XXI wieku, Sojuz-FG wciąż ma analogowe przyrządy sterownicze. Uniemożliwia mu to m.in. przekręcenie się w locie na odpowiedni kurs. Z tego powodu rakieta musi być ustawiona w odpowiednim kierunku jeszcze przed startem.

Jednak pomimo analogowego systemu sterowania, rosyjski Sojuz-FG z sukcesem wypełnił 68 z 69 misji.Jedna, która zakończyła się niepowodzeniem, była spowodowana usterką czujnika. Dwóch członków załogi na pokładzie kapsuły Sojuz MS-10 powróciło bezpiecznie na Ziemię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)