Sojusznicy wycofują z Polski samoloty. Koniec operacji Carson
Królewskie Siły Powietrzne (RAF) poinformowały o zakończeniu operacji Carson. Oznacza to wycofanie z Polski brytyjskich samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon FGR4.
20.10.2023 19:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Informacja o zakończeniu operacji Carson pojawiła się na stronie RAF-u. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, brytyjskie samoloty brały w Polsce udział we wspólnych ćwiczeniach z udziałem polskich F-16 i włoskich F-35.
Podczas lotów ćwiczono różne elementy walk powietrznych, a treningi prowadzono w przestrzeni powietrznej Polski i Litwy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Misje te miały na celu nie tylko doskonalenie umiejętności pilotów, ale także zwiększenie interoperacyjności, jak również porównanie taktyki stosowanej przez sojuszników z różnych państw. Ćwiczono także współpracę z amerykańskimi kontrolerami lotniczymi podczas prowadzenia wsparcia dla jednostek lądowych.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Agile Combat Employment
Wspomniana przez brytyjskiego pilota doktryna ACE (Agile Combat Employment) to zestaw procedur i taktyk, mających zapewnić siłom powietrznym możliwość walki z przeciwnikiem, który dysponuje zdolnością zniszczenia baz lotniczych.
Chodzi o takie wykorzystanie dostępnych samolotów bojowych, aby nie zostały zniszczone pierwszym uderzeniem na lotniska, które w razie dużego konfliktu zbrojnego będą jednym z priorytetowych celów.
Samoloty Eurofighter Typhoon FGR4
W ramach operacji Carson Brytyjczycy przysłali do Polski cztery samoloty Eurofighter Typhoon FGR4. Wraz z pilotami i około 50-osobową obsługą naziemną brytyjskie maszyny stacjonowały w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.
Samoloty Eurofighter Typhoon FGR4 to egzemplarze należące do trzeciej serii produkcyjnej (Tranche 3). W Wielkiej Brytanii wyróżniono je oznaczeniem FGR4, nawiązującym do zwiększonych zdolności w zakresie walki powietrznej, ataków na cele naziemne i prowadzenia rozpoznania (ang. fighter/ground attack/reconnaissance).
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski