Pojawiły się nad Polską. Przyleciały aż z Włoch
Do bazy lotniczej w Malborku przybyły dwa nowoczesne myśliwce F-35 należące do włoskich sił powietrznych. Ich pojawienie się jest związane z działaniami NATO w zakresie demonstrowania zdolności bojowych i wzmacniania wschodniej flanki tego sojuszu.
O pojawieniu się włoskich myśliwców i "wspólnym wzmacnianiu zdolności NATO do odstraszania i obrony" poinformowało polskie ministerstwo obrony. Włoskie jednostki dołączą do innych myśliwców (m.in. dwóch kolejnych włoskich F-35, które przylecą nieco później) i zajmą się patrolowaniem przestrzeni nad wschodnią flanką NATO.
Włoskie F-35 w Polsce
– Rozmieszczenie nowoczesnych myśliwców 5. generacji w Polsce – zaledwie pół roku po zakończeniu podobnej misji przez F-35 należących do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych – demonstruje zdolność NATO do elastycznego przesuwania swoich zdolności bojowych – powiedział generał dywizji Gianluca Ercolani, szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych.
W pierwszej kolejności myśliwce F-35 włoskich sił powietrznych przeprowadzą loty zapoznawcze i po osiągnięciu pełnej gotowości operacyjnej w najbliższym czasie ich piloci rozpoczną realizowanie głównej misji. Poza tym mają też uczestniczyć w elastycznych misjach szkoleniowych, które NATO prowadzi w ramach swoich działań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Myśliwce, które chce mieć każdy
F-35 to jedne z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych myśliwców na świecie. Są produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin. Polska jest jednym z państw, które zdecydowało się na ich zakup. Produkcja polskich F-35 rozpoczęła się w kwietniu br. Na potrzeby naszych sił zbrojnych zamówiono 32 takie maszyny wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
Do grona przyszłych użytkowników F-35 systematycznie dołączają kolejne kraje. Skutkuje to wydłużonym czasem oczekiwania na realizację kontraktów, o czym informowaliśmy na przykładzie Czech i Rumunii.
F-35 to myśliwiec o długości ponad 15 m i rozpiętości skrzydeł sięgającej prawie 11 m. Cechuje się obniżoną wykrywalnością w locie i możliwością osiągania prędkości 1,8 Ma (ponad 2000 km/h). Poza konwencjonalną bronią (m.in. działko strzeleckie kal. 25 mm oraz pociski podwieszane i bomby) F-35 dysponuje dużymi możliwościami w zakresie prowadzenia rozpoznania i walki elektronicznej.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski