Snapchat zablokował kanał Al-Dżaziry w Arabii Saudyjskiej. Wszystko przez zależność finansową stacji od emira Kataru

Snapchat zablokował kanał Al-Dżaziry w Arabii Saudyjskiej. Wszystko przez zależność finansową stacji od emira Kataru18.09.2017 16:29
Snapchat zablokował kanał Al-Dżaziry w Arabii Saudyjskiej. Wszystko przez zależność finansową stacji od emira Kataru
Źródło zdjęć: © Getty Images

Jak oficjalnie ogłoszono, blokada kanału Al Dżaziry nastąpiła na żądanie władz Arabii Saudyjskiej. Według ich stanowiska stacja jest zbyt mocno powiązana z Katarem, oskarżanym o wspieranie terroryzmu.

Al Dżazira należy do, delikatnie mówiąc, kontrowersyjnych stacji - wystarczy wspomnieć o ich wyłaczności na transmisję przekazów Al-Ka'idy. Choć teoretycznie niezależny, kanał jest hojnie wspierany finansowo przez emira Kataru, od którego odcinają się Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Według nich Katar zwyczajnie wspiera terroryzm i mogą mieć w tym wiele racji. Między innymi dlatego władze Arabii Saudyjskiej wysunęły do przedstawicieli Snpachata jasne żądanie - zablokować konto kanału.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać - biuro prasowe apki podało informację o usunięciu konta stacji, podkreślając, że "zawsze starają się działać w zgodzie z lokalnym prawem". Tymczasem treści publikowane przez Al Dżazirę podobno właśnie to prawo łamały. Czemu ruch może okazać się celnym ciosem w stację? Arabia Saudyjska to największy kawałek social mediowego tortu na Bliskim Wschodzie - to również tam przebywa największy procent posiadaczy smartfonów w tym regionie. Wiele mediów wykorzystywało Snapa jako sposób na szybką dystrybucję treści - precedens z blokadą konta stacji może skończyć się kolejnymi blokadami w pozostałych, najpopularniejszych aplikacjach.

Decyzja spotkała się też już z krytyką - obrońcy Al Dżaziry podnoszą głównie argument o zagrożonej wolności mediów. Nic jednak nie wskazuje na to, aby przedstawiciele Snpachata mieli zmienić swoje stanowisko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)