Smog nie odpuszcza. Polacy oddychają fatalnym powietrzem. Najgorzej jest na południu

Smog nie odpuszcza. Polacy oddychają fatalnym powietrzem. Najgorzej jest na południu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

17.12.2019 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smog od rana doskwiera mieszkańcom Polski. Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, a w południowych rejonach naszego kraju jest wręcz fatalna. Sprawdź mapę i bądź na bieżąco z sytuacją w swoim mieście.

We wtorek mieszkańcy centralnej i południowej Polski mogą narzekać na bardzo złą jakość powietrza. Najgorsza sytuacja panuje w województwie śląskim. Fatalnie jest również w Nysie na Opolszczyźnie. Tam stężenie pyłu PM10 wynosi 264 µg/m3. Przypomnijmy, że o dobrej jakości powietrza mówimy w przypadku, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 mikrogramów na metr sześcienny.

Największe stężenie pyłu PM10 odnotowano dziś w Tychach. Wynosiło ono 289 µg/m3. Najwyższe liczby dotyczyły również Rybnika (232,63 µg/m3) oraz Nowej Rudy (270,86 µg/m3). Nie najlepsza sytuacja dotyczy także stolicy Małopolski. W Krakowie stężenie pyłu PM10 wynosi 148,64 mikrogramów na metr sześcienny.

Jakość powietrza w swojej okolicy możecie sprawdzić pod tym linkiem.

Chociaż pyły PM10 są niebezpieczne, większe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowią pyły PM2,5. Docierają one bowiem nie tylko do naszego układu oddechowego, ale również do układu krwionośnego, w efekcie czego goszczą w naszym organizmie zdecydowanie dłużej. O dobrej jakości powietrza mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3.

W Krakowie stężenie pyłu PM2,5 wynosi obecnie 92 mikrogramów na metr sześcienny, w Wadowicach 100 µg/m3, a w Dąbrowie Górniczej 102 µg/m3.

Mieszkańcy okolic, w których normy dla pyłu zostały wyraźnie przekroczone, mogą narzekać na gorsze samopoczucie. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie powinni przebywać dzisiaj długo na zewnątrz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)