Śmigłowce Mi-24 dla Ukrainy? Macedonia Północna oficjalnie podjęła decyzję

Śmigłowce Mi‑24 dla Ukrainy? Macedonia Północna oficjalnie podjęła decyzję

Śmigłowce Mi-24P należące do ukraińskich sił zbrojnych.
Śmigłowce Mi-24P należące do ukraińskich sił zbrojnych.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Oleg V. Belyakov - AirTeamImages
Karolina Modzelewska
31.03.2023 15:53

Macedonia Północna przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe. Ukraiński serwis Militarny donosi, że decyzja została oficjalnie zatwierdzona podczas posiedzenia macedońskiego rządu w środę, 29 marca. Nie określa ona typu śmigłowców, ale z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że będzie to 12 śmigłowców Mi-24. Przypominamy, co to za maszyny i jakie mają możliwości.

Ukraina najprawdopodobniej otrzyma 12 śmigłowców Mi-24, które Macedonia Północna kupiła od Ukrainy w 2001 r. Według Militarny część z nich nie była używana od dłuższego czasu, a niektóre maszyny przeszły modernizację, która została przeprowadzona przy współpracy z firmą Elbit Systems. Jej efektem były maszyny m.in. z nową awioniką i systemami nawigacyjnymi. Ukraiński serwis podkreśla, że decyzja zapadła, ponieważ Macedonia stwierdziła, że przekazanie śmigłowców nie wpłynie na zdolności obronne państwa. Dodatkowo państwo planuje zakup 8 nowoczesnych śmigłowców wielozadaniowych.

Śmigłowce Mi-24 dla Ukrainy

Macedonia Północna nie jest jedynym państwem, które zdecydowało się na transfer śmigłowców Mi-24 radzieckiej produkcji do Ukrainy. Wcześniej taką decyzję podjęły Czechy. Tego typu maszyny są dobrze znane ukraińskim pilotom, dlatego ich przekazanie nie jest obciążone koniecznością przeprowadzania dodatkowych, często czasochłonnych szkoleń. Śmigłowce po weryfikacji ich sprawności i prawdopodobnie niewielkich modernizacjach mogą trafić bezpośrednio na front.

Śmigłowce Mi-24 (w kodzie NATO - Hind), które wielokrotnie opisywaliśmy, to ciężkie maszyny bojowe, stworzone przez biuro konstrukcyjne Michaiła Mila. Powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie na maszyny o dużej manewrowości, prędkości i efektywności podczas starć z czołgami. Jest to produkt dość udany, który dzięki swojej specyfikacji zyskał miano "latających czołgów". Niekiedy Mi-24 nazywa się też "diabelskimi rydwanami" i mówi się, że są "niezniszczalne".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mi-24 jest napędzany dwoma silnikami turbowałowymi TW3-177MT o mocy 2200 KM każdy. Śmigłowiec ma długość całkowitą 21,6 m (sam kadłub ma długość 17,5, a jego szerokość to 1,7 m) i wysokość 3,97 m. Może poruszać się z maksymalną prędkością nawet 335 km/h. Masa własna Mi-24 to 8340 kg, a masa startowa 11 100-11 500 kg. Na uwagę zasługuje opancerzony kadłub (chroniący przed ostrzałem pociskami kalibru do 12,7 m), gdzie dodatkowo znajduje się tytanowa "wanna", chroniąca załogę śmigłowca. Dla większego bezpieczeństwa dopancerzono także elementy układu napędowego.

Podstawowym uzbrojeniem maszyny jest czterolufowy, obrotowy karabin maszynowy 9A624 kalibru 12,7 mm z zapasem 1470 naboi. Mi-24 może być też uzbrojony w cztery bomby lotnicze o masie 100 lub 250 kg, lub dwie bomby o masie 500 kg. Możliwe jest również użycie poczwórnych wyrzutni do rakiet powietrze-ziemia 122 mm. Dodatkowo jego załoga może prowadzić ostrzał z broni strzeleckiej przez otwory znajdujące się w bocznych oknach śmigłowca.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie