Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29? Temat maszyn powraca

Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29? Temat maszyn powraca

Słowacki MiG-29AS
Słowacki MiG-29AS
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anton Balakchiev
Karolina Modzelewska
12.12.2022 17:56

Powrócił temat przekazania słowackich myśliwców MiG-29 Ukrainie. W rozmowie z agencją informacyjną Interfax-Ukraina minister spraw zagranicznych Słowacji Rastislav Káčer przyznał, że temat był omawiany podczas spotkania słowackiej delegacji z prezydentem Ukrainy w czwartek, 8 grudnia. Przypominamy najważniejsze cechy i możliwości myśliwców MiG-29.

Jeszcze nie przekazaliśmy wam myśliwców MiG-29, ale jesteśmy na to gotowi. Rozmawiamy z naszymi partnerami z NATO o tym, jak to zrobić. Dzisiaj odbyliśmy bardzo rzeczową rozmowę z panem prezydentem. Nasz minister obrony wyjaśnił waszemu prezydentowi, jak możemy to zrobić. I myślę, że w najbliższych tygodniach na Słowację przyjedzie ukraińska delegacja i będziemy pracować razem z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, aby to urzeczywistnić. Jestem bardzo optymistycznie nastawiony do tego, myślę, że stanie się to wkrótce i samoloty będą na Ukrainie - powiedział Káčer w wywiadzie dla Interfax-Ukraina.

Słowacja przekaże myśliwce MiG-29 Ukrainie?

Informacje o możliwości przekazania Ukrainie słowackich myśliwców MiG-29, co jakiś czas pojawiają się w mediach, o czym niejednokrotnie pisaliśmy. Najnowsze doniesienia potwierdzają, że jest to realny plan, który już niedługo może zostać wcielony w życie. Dodatkowe myśliwce, z którymi Ukraińcy są zaznajomieni i wiedzą, jak je obsługiwać, bez wątpienia pomogłyby w jeszcze skuteczniejszej obronie przestrzeni powietrznej i przeprowadzaniu ataków na sprzęt i pozycje wroga.

Zmodernizowane myśliwce MiG-29 Fulcrum przez wiele lat stanowiły trzon słowackich sił powietrznych, ale w nadchodzących latach Bratysława ma otrzymać nowe myśliwce F-16C/D Viper, produkowane przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Umowa zawarta w grudniu 2018 r. zakłada nabycie 14 nowoczesnych maszyn. Jest to jeden z głównych powodów wycofywania z użycia floty 11 myśliwców MiG-29 - dziewięciu w wersji MiG-29AS oraz dwóch w wersji MiG-29UBS, jak donosi ukraiński serwis Militarnyj.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mig-29 to radziecki myśliwiec frontowy, opracowany przez biuro konstrukcyjne MiG, który zaczęto produkować w 1983 roku. Maszyna jest przeznaczona do niszczenia celów powietrznych i naziemnych. Ma krótki zasięg, dlatego wykorzystuje się go głównie do walki blisko frontu i własnych sił. Posiadana przez Słowację wersja MiG-29AS to modernizacja modelu MiG-29A, czyli eksportowej wersji radzieckiego myśliwca.

Z kolei MiG-29UBS to maszyny zmodernizowane do standardów NATO. Wyposażono je m.in. w nowe systemy nawigacyjne i komunikacyjne, a także nowy system identyfikacji swój-obcy (ang. Identification Friend or Foe, IFF) oraz nowy szklany kokpit z wyświetlaczami wielofunkcyjnymi. Jeśli chodzi o ogólne możliwości myśliwców MiG-29, warto zwrócić uwagę na osiąganą przez nie prędkość. Jest to maksymalnie 2,3 Ma. Dodatkowo tego typu myśliwce mogą wznosić się w powietrze z prędkością 230 km/h.

Ich dużą zaletą jest również możliwość przenoszenia dość szerokiej gamy broni. Oprócz podstawowego uzbrojenia, które tworzy wbudowane działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm, MiG-29 (w zależności od wersji) posiada od 6 do nawet 9 zewnętrznych węzłów. Pozwalają one przenosić np. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze o masie do 3000 kg.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie