F‑16 serwisowane w Bydgoszczy. Polska zrobi to jako jedno z nielicznych państw
Mateusz Morawiecki poinformował, że "Wojskowe Zakłady Zbrojeniowe w Bydgoszczy będą jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie serwisuje się myśliwce F-16". Premier podkreślił też, że polsko-amerykańska współpraca w tym zakresie to ogromny sukces dla krajowego sektora obronnego. Przypominamy, czym są i jakie możliwości mają F-16.
15.11.2022 10:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Wojskowych Zakładach Zbrojeniowych w Bydgoszczy, a dokładniej mówiąc w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A., będzie świadczone wsparcie techniczne dla myśliwców F-16 należących do Sił Powietrznych USA, które stacjonują w Europie. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. i AAR Government Services INC w lipcu br. podpisały umowę na realizowanie tego typu usług "w ramach programu wydłużenia resursów technicznych (Servic Life Extension Program – SLEP)", a pierwszy amerykański F-16 trafił do Bydgoszczy w poniedziałek, 14 listopada.
F-16 serwisowane w Bydgoszczy
F-16 Fighting Falcon to jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy czwartej generacji, opracowany przez General Dynamics dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i obecnie produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Maszyny tworzono z myślą, że będą uzupełnieniem dla myśliwców F-15 Eagle. Z czasem okazało się, że są nie tylko tańszą, ale i lepszą alternatywą dla ciężkich myśliwców przewagi powietrznej.
Maszyny cieszą się ogromną popularnością na świecie, a wśród ich użytkowników jest m.in. Polska. Lockheed Martin wciąż stara się je rozwijać oraz ulepszać i jak zapewnia, najnowsze produkcyjnie F-16 wyposażono w rozwiązania i zdolności, które sprawiają, że międzynarodowa flota F-16 może działać do 2060 roku, a nawet dłużej. W ostatnich wersjach F-16 wykorzystano m.in. radiolokator APG-83, zmodernizowany kokpit z nowymi funkcjami bezpieczeństwa, lepszy silnik czy automatyczny system unikania kolizji z ziemią (Auto GCAS), który może uratować życie pilotom.
Myśliwce tego typu mają długość 15,03 m, rozpiętość skrzydeł 9,45 metra i mogą poruszać się z prędkością około 2 Ma, czyli blisko 2450 km/h. Ich maksymalna masa startowa wynosi 16 875 kilogramów. Warto przypomnieć, że Polska posiada 48 myśliwców wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Block 52+ (w tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+).
Jak już informowaliśmy, nie wszystkie polskie maszyny są zdolne do działań operacyjnych. Jeśli chodzi o uzbrojenie tych myśliwców, to na uwagę zasługuje m.in. działko M61A 20 mm, kierowane pociski powietrze-ziemia AGM-65G2 Maverick, bomby Mk82 (227 kg), bomby Mk84 (907 kg) oraz naprowadzane radiolokacyjnie rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-5 (AMRAAM). Więcej detali tych maszyn można zobaczyć w poniższym materiale:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
F-16 to nie jedyne maszyny, które będą serwisowane w naszym kraju. Nie tak dawno informowaliśmy, Polska pomoże Bułgarii w utrzymaniu floty myśliwców frontowych MiG-29, o czym poinformowało bułgarskie ministerstwo obrony. Chodzi o wymianę i naprawę silników sześciu maszyn. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski